Iratkozz fel hírlevelünkre!

Felhasználási feltételek

Írj nekünk

Három tudományosan alátámasztott módszer a fogyásra

A sikeres fogyásnak vannak alapelvei - ismered meg ezeket, hogy a testsúlycsökkentés ne járjon kellemetlen mellékhatásokkal

Fogyj okosan!

Ha indokolt a fogyás, akkor érdemes olyan módszert alkalmazni, amely egyrészt fenntartható hosszú távon, másrészt biztonságosan tudsz megszabadulni a felesleges kilóidtól. Ne ess túlzásba sem, heti fél-egy kilogramm a javasolt mennyiség, amit érdemes megcélozni.

Biztosan te is belefutottál már olyan diétába, amely során állandóan éhes maradtál. Nos, ez az egyik ok, amiért nehéz az egészséges táplálkozás mellett kitartani, és sokan feladják. Tudnod kell azonban, hogy nem minden diéta épül az éhezésre.

Az alacsony szénhidráttartalmú diéták rövid távon eredményesebbek, viszont szigorú megszorításokkal járnak. A cél a biztonságos és fenntartható folyamat elérése, ehhez viszont érdemes egyéb szempontokat is figyelembe venni.

Az alábbiakban adunk néhány ötletet arra vonatkozólag, hogyan tudsz megszabadulni a súlyfeleslegtől, és a betartásukkal:

·        kontrollálni tudod az étvágyad;

·        gyorsan és tartósan fennáll a fogyás;

·        nem lassul le az anyagcseréd.

Gyors fogyás három egyszerű lépésben

1. Fogd vissza a feldolgozott szénhidrátok fogyasztását

Az egyik leggyorsabb módja a fogyásnak a cukor- és a keményítőtartalmú ételek lecsökkentése, a szénhidrátbevitel mérséklése. Sőt, az sem baj, ha a teljesen kiiktatod a cukor és a finomított szénhidrátok fogyasztását.

Fontos a mértékletesség, és nem kell drasztikusan alacsony szénhidráttartalmú diétát követni. Fogyassz a jelenlegi mennyiségnél kevesebbet, és amit fogyasztasz, azt is teljes értékű gabonákkal, azokból készült gabonaipari termékekből vidd be. A hiányzó energiát pedig pótold jó minőségű fehérjével, illetve jótékony rostokat tartalmazó zöldségekkel.

Legyen az étrendedben több összetett szénhidrát, pl. teljes értékű gabona (pl. árpagyöngy, köles, barna rizs, egész zab) vagy álgabona (pl. quinoa, hajdina), teljes kiőrlésű gabonaipari termékek (pl. zabpehely, bulgur, korpák, csírák, teljes kiőrlésű tészta, teljes kiőrlésű liszt) és hüvelyesek.

A magasabb rosttartalom miatt lassabban fogod megemészteni az elfogyasztott ételeket, ezáltal az étvágyadat is jobban kontroll alatt tudod tartani, és tovább maradsz jóllakott. Ettől függetlenül továbbra is figyelni kell a kalóriadeficitre is, ha a fogyás a cél.

Egy 2020-as tanulmány megerősítette, hogy az idősebb lakosság körében az alacsony szénhidráttartalmú étrend hatékony volt a fogyás során. 

A kutatások azt is bebizonyították, hogy a szénhidrátszegény étrend csökkenti az étvágyat, ezáltal kevesebb kalóriát juttathatunk a szervezetünkbe, hiszen nem kínoz az éhség. 

Az alacsony szénhidráttartalmú diéta hosszú távú hatásait még ma is vizsgálják. Jól hangzik ugyan, hogy ez a fajta diéta hatásos fogyókúrás módszer, viszont nem mindenki tudja hosszú távon betartani az étrend előírásait, ami könnyen jojó effektushoz vezethet.

A szénhidrátszegény étkezésnek tehát megvannak a hátulütői is, és előfordulhat, hogy neked éppen másik módszer fog beválni. A lényeg, hogy kevesebb kalóriát vigyél be, mint amennyit elégetsz. Ha a zsiradékbeviteledet csökkented és ezáltal követsz kalóriaszegény étrendet, az szintén fogyáshoz vezet, sőt, még könnyebb is hosszú távon fenntartani.

Ha a finomított szénhidrátokat teljes értékű gabonákra vagy teljes kiőrlésű gabonaipari termékekre cseréled le, akkor jó hírünk van, mert egy 2019-es tanulmány szerint összefüggés van a teljes kiőrlésű gabona fogyasztása és az alacsonyabb testtömegindex (BMI) között. 

Az igazán eredményes fogyás érdekében mindenképpen ajánlott a konzultáció egy dietetikussal.

2. Legyen teljes értékű minden étkezésed

Minden egyes étkezésed egyidejűleg tartalmazzon:

·        fehérjét;

·        zsiradékot;

·        szénhidrátot (előnyben részesítve a lassú felszívódású és rostban gazdag szénhidrátokat);

·        zöldségeket (amik szintén szénhidrátok, de mégis külön kategóriát képviselnek).

Fehérje

A fehérje megfelelő mennyiségű fogyasztása nélkülözhetetlen az egészség megőrzéséhez. Szerepe van a testfelépítésben, szabályozza a keringési rendszer és az immunrendszer megfelelő működését, illetve hozzájárul ahhoz, hogy a fogyókúra során ne veszíts az izomtömegből.

A kísérletek azt igazolják, hogy a megfelelő fehérjebevitel kedvezően hat az étvágyra, ezáltal közvetetten a testsúlyszabályozásra is. Fontos tudni, hogy a fehérjék is tartalmaznak kalóriát, de nem az energiatermelés a céljuk, hanem az izomtömeg megőrzése, ezért elengedhetetlen szerepük van mind az egészséges étrendben, mind pedig a fogyókúra során. Túlzott fogyasztása azonban hozhat plusz kilókat is.

Sok tényező befolyásolja, hogy kinek mennyi fehérjére van szüksége, de nagy általánosságban elmondható, hogy mind a férfiak, mind a nők napi szükséglete 0,8-1 g/testtömeg kilogramm. Rendszeres fizikai aktivitásnál ez a szám növekedhet, de itt sem szabad túlzásba esni. Ha a fogyás a cél, szintén javasolt megnövelni a fehérjebevitelt 1-1,2 g/testtömeg kilogramm mennyiségre, mert ezzel ellensúlyozni tudjuk a csökkentett szénhidrátbevitelt.

A fehérjét kiegyensúlyozottan tartalmazó étrendek tehát segíthetnek:

·        csökkenteni az éhségérzetet, és kordában tartani az étel körül forgó gondolatokat,

·        hogy tényleg jóllakottnak érezd magad az étkezés végére.

Egy tanulmány szerint a fehérjében gazdag étrendet követők 441 kalóriával kevesebbet fogyasztanak naponta.

Miben található fehérje:

·        húsok pl. marha, csirke, pulyka, sertés, és birka, belsőségek;

·        halak, tengeri élőlények, pl. lazac, pisztráng, garnélarák;

·        tojás;

·        tej, tejtermékek;

·        növényi eredetű fehérjeforrások: hüvelyesek, olajos magvak, ám tartsuk szem előtt, hogy az olajos magvaknak magas a zsírtartalma, a hüvelyesek pedig jócskán tartalmaznak szénhidrátot is.

Vegyesen fogyasszunk állati és növényi eredetű fehérjeforrásokat, mert a túlzott állati eredetű fehérjebevitel bizonyítottan nincs jó hatással az általános egészségre, és számos betegség kialakulásának a rizikóját növeli.

Egészséges zsiradékok

Ne félj a zsiradékfogyasztástól, de túlzásba se ess, mert a zsiradékok több mint kétszer annyi kalóriát tartalmaznak, mint a szénhidrátok vagy a fehérjék.

De bármilyen étrendet is követsz, a jó minőségű, egészséges zsiradékokra mindig szüksége van a szervezetnek. Ha van rá lehetőséged, válaszd a zsírszegény ételeket, és részesítsd előnyben a növényi olajokat (szűz olívaolaj, repceolaj, jó minőségű napraforgóolaj), illetve napi szinten fogyassz egy zárt maroknyit az olajos magvakból.

Az állati zsírokat és a kókuszolajat mérsékelten használd a magas telítettzsír-tartalmuk miatt.

Csökkentett szénhidrátfogyasztás és sok zöldség

Mindig részesítsd előnyben a magas rosttartalmú szénhidrátokat, és ha fogyni szeretnél, a napi elfogyasztott mennyiséget a jelenlegi étkezési szokásaidat figyelembe véve csökkentsd.

Ám ha zöldségről van szó, akkor ne habozz megpakolni a tányérodat velük! Anélkül ehetsz nagy mennyiséget belőlük, hogy túl sok kalóriát vagy szénhidrátot fogyasztanál, ráadásul tele vannak rosttal, fontos vitaminokkal, nyomelemekkel és antioxidánsokkal.

Fogyaszd őket sokszínűen, és itt a sokszínűt szó szerint kell érteni. Mindegyik zöldség ajánlott, de a mélyzöld, a zöld, a piros, a sárga és a narancssárga színű zöldségeknek a legmagasabb az antioxidáns tartalma.

 

3. Mozogj

Bár mozgás nélkül is lehet fogyni, azzal együtt fel tudod gyorsítani a folyamatot. A súlyokkal végzett gyakorlatok kifejezetten ajánlottak ilyenkor.

A súlyzós gyakorlatokkal nem csak sok kalóriát égetsz el, de megelőzöd, hogy a súlyvesztés hatására lelassuljon az agyagcseréd.

Heti három-négyszer látogasd meg az edzőtermet, és ragadd meg a súlyokat. Ha nincsen benne tapasztalatod, mindenképpen kérd ki egy edző tanácsát. Az edzésterv megkezdése előtt feltétlenül konzultálj az orvosoddal is.

A súlyzós edzés nem mindenkinek jó, ha te is ebbe a csoportba tartozol, akkor végezz kardióedzést: kocogj, fuss, bringázz vagy ússz - ezek mindegyike remek alternatíva a fogyáshoz és az egészség megőrzéséhez.

Mind a súlyzós, mind a kardióedzések segíteni fognak a fogyásban.

 

A kalóriákról és a kiporciózott ételadagokról

Bár fontos a kalóriák követése, ha fogyni szeretnél, de nem kell túlzásba esni a számolással. Vigyél be kevesebbet az eddig megszokott adagoknál, pl. ha eddig fél tányér köretet fogyasztottál, azt most csökkentsd le egyharmadra. Alapvetően a legfontosabb a minőség, az, hogy egyél sok zöldséget, és ha édességre vágysz, fogyassz inkább gyümölcsöt.

Ha azt látod, hogy nem indul be a fogyás, érdemes táplálkozási naplót vezetni. Mindegy, hogy papíron jegyzetelsz, online kalkulátort alkalmazol vagy egy applikáció segítségét veszed igénybe, nagyjából tudni fogod, hogy hány kalóriát viszel be naponta.

A pontos naplózás azért is érdekes, mert meglepetést okozhat, hogy minek mennyi a kalóriaértéke. Ráadásul, ha már látjuk az étkezésünk jellegzetességeit, könnyebb lesz itt-ott lefaragni a kalóriabevitelből.

Az adott oldalon vagy appon meg tudod adni a nemed, a súlyod, a magasságod, és rögzítheted a napi aktivitásodat. A kalkulátor kiszámolja, mennyi napi kalóriára van szükséged ahhoz, hogy fogyj, vagy megtartsd a súlyodat.

Be lehet állítani azokat a célértékeket is, amelyeket szeretnél elérni, de nagyon fontos, hogy ilyenkor ne a jelenlegi súlyunkkal, hanem az elérni kívánt célsúllyal számoljunk!

Az ajánlott mennyiségek:

·       fehérje: 1-1,2 g / testtömeg kilogramm

·       zsír: 0,8 g / testtömeg kilogramm

·       szénhidrát: 2,5-3 g / testtömeg kilogramm.

Általánosságban elmondható, ha már tudod, hogy mennyi kalóriát viszel be naponta, és lecsökkented 450-500 kalóriával, akkor az kb. heti fél kilogramm fogyást eredményez.

Ne felejtsd el, a túl alacsony kalóriabevitel veszélyes is lehet, és nem biztos, hogy beváltja a hozzá fűzött reményeket. Konzultálj róla egy szakemberrel, akinek a segítségével be tudjátok állítani azt a kalóriaszintet, amely neked szükséges egy fenntartható és egészséges életvitelhez.

Akkor is fordulj szakemberhez, ha a lecsökkentett kalóriabevitel ellenére sem mozdul a mérleg nyelve, mert lehet, hogy valamilyen egészségügyi probléma áll a háttérben! 

 

8 gyakorlati tipp a fogyáshoz

Ha még gyorsabban akarsz megszabadulni a kilóktól:

1.    Fogyassz magas fehérjetartalmú reggelit! Ha a reggelid bőven tartalmaz fehérjét, nem fogsz annyira sóvárogni az étel után, és kevesebbet eszel a nap során. Az is fontos, hogy egyidejűleg elegendő mennyiségű szénhidrát és zsír is legyen benne.

2. Kerüld a cukros italokat, a gyümölcsleveket és a zéró üdítőitalokat is! A cukorból nyert üres kalóriák teljesen szükségtelenek a szervezet számára, és a fogyást is visszavetheti. A zéró üdítők azért nem ajánlottak, mert egyes vizsgálati eredmények azt mutatják, hogy az energiamentes üdítőkkel csak becsapjuk az agyunkat, fokozódik az étvágy és fogyasztásuk ugyanúgy járhat inzulinválasszal.

3. Igyál elegendő vizet a nap folyamán! A minimum 2 liter legyen. Egy kutatás kimutatta, hogy a vizsgált személyek az étkezés előtt elfogyasztott víz hatására kevesebb kalóriát vittek be a szervezetükbe, és ez a szokás segít a súly megtartásában is.

4. Fogyassz elegendő rostot! Mind a vízben oldódó, mind a vízben nem oldódó rostok nagyon fontosak. Egyes tanulmányok szerint a vízben oldódó rostok hozzájárulhatnak a súlycsökkenéshez, fokozzák a teltségérzetet. A rostokat tartalmazó étrend-kiegészítők, mint pl. a glükomannán, vagyis az ördögnyelv-kivonat szintén segíthetnek, a zabban található béta-glükán nevű rost pedig bizonyítottan csökkenti a koleszterinszintet.

5. Mértékkel, de fogyassz kávét vagy teát! A koffein képes felpörgetni az anyagcserét, kifejezetten javasolt sportolás előtt. 

6. A minél kevésbé feldolgozott ételekre helyezd a hangsúlyt! Nem csak egészségesebbek, de kevesebb bennük az adalékanyag, ráadásul minden olyan hasznos tápanyag megvan bennük, amire a szervezetnek szüksége van. Például részesítsd előnyben az egész gabonaszemeket a lisztekkel szemben.

7. Lassan egyél! A falás idővel testsúlygyarapodáshoz is vezethet, míg a lassú étkezés során előbb érzed meg, hogy jóllaksz, és a fogyás szempontjából fontos hormonok is a megfelelő időben lépnek működésbe. A jóllakottság érzés mintegy 20 perc után jut el az agyba.

8. Aludj eleget és jól! A pihentető alvás nagyon sok minden miatt fontos, ha nem alszol rendesen, az gátolhatja a súlycsökkenést. A túlzott koffeinfogyasztás szintén képes felborítani az alvást, ezért is fontos a mértékletesség. 

 

Összefoglalva

Ha összességében kevesebb szénhidrátot fogyasztasz, mint korábban, ha finomított szénhidrátok helyett az összetett szénhidrátokat részesíted előnyben, ha emeled a fehérjebeviteled az átlagember szükségleteihez képest, ha sok zöldséget fogyasztasz, és ha odafigyelsz a mérsékelt zsiradékfogyasztásra, akkor ezzel kordában tarthatod az éhségérzetedet, és csökkentheted a súlyodat is.

A túl drasztikus fogyókúrák nem működnek hosszú távon, de a kiegyensúlyozott alapelvek biztosan meghozzák a hatásukat.

A cikket szakmailag ellenőrizte: Pangl-Szarka Dorottya, dietetikus (Dorottyát az Étrendem című Facebook-oldalán is megtaláljátok)
A cikkhez felhasznált forrás: healthline.com