Iratkozz fel hírlevelünkre!

Felhasználási feltételek

Írj nekünk

Tippek fogyni vágyó kezdő futóknak

Csak fokozatosan!

Sokan azért vágnak bele a futásba, mert fogyni, formálódni szeretnének. Mire kell figyelned, hogy sérülésmentesen juthass el az 5 km teljesítéséig, és közben megszabadulj néhány plusz kilótól is? Ebben segít Jakus Béla futóedző szakértőnk írása.

 

Mielőtt futni indulnál

A rendszeres testmozgás és az egészséges táplálkozás nagyon fontos az ideális testsúly elérésében és megtartásában. Ha a normál testsúlyod 10%-át meghaladó súlyfelesleged van, akkor a kocogás megkezdése előtt egy hosszabb gyalogló periódussal kell nekiindulnod, melyhez itt találhatsz edzésprogramot. A gyaloglás nagyon hatékony edzés, mert még azok is sokáig tudják végezni, akiknek jelentősebb súlyfeleslegük van. Az edzések mellett kezdj odafigyelni az étrended összetételére is, melyhez a Futni szeretnék, de fogyni is című cikkünkben is írtunk ajánlásokat. Mindenképp javaslom, hogy keresd fel a háziorvosodat, mondd el, hogy fogyni szeretnél, és sportolni kezdesz. Érdemes ortopéd szakorvossal is konzultálnod, aki esetleg egyedi talpbetétet javasol, és ellát olyan személyre szóló tanácsokkal, melyek betartásával elkerülheted a sérüléseket. Az orvos tanácsai kezdő futóknak című cikkünket is ajánljuk figyelmedbe.

 

Készítsd fel az izomzatodat a futásra!

A gyalogló edzés mellett heti két alkalommal, végezz erősítő edzéseket, mely során fel tudod készíteni az izomzatodat a későbbi megterhelőbb futóedzésekre. Ha van lehetőséged, kérd gyógytornász vagy személyi edző segítségét, mert így célzottan kaphatsz útmutatást. A túlsúly önmagában is megviseli az ízületeket, erős izomzattal jobban bírod majd a terhelést.

 

Legyen a mottód: türelem és fokozatosság

Kezdő futóként a legfontosabb teendőd a fokozatosság betartása. A futás intenzív, mondhatjuk úgy is, hogy fárasztó sport, és ha túl gyorsan szeretnél futni, és túl hamar növelni a kilométereket, akkor nagy eséllyel lesérülhetsz, és elmegy a kedved az egésztől. Sokan esnek abba a hibába, hogy úgy érzik, csak akkor hatékony egy edzés, ha utána lóg a nyelvük. Egyik napról a másikra növelik a távot és az edzések számát, míg ki végül kimerülnek. Ne ess ebbe a hibába! Lehet, hogy az izomzatod vagy a keringésed jól reagál majd a terhelésre, de a futás megerőlteti az ízületeket, a szalagokat, majd jönnek a kisebb vagy nagyobb sérülések, húzódások, majd a megállapítás, hogy: a futás sérülésveszélyes sport. Tehát ezért tartsd be a fokozatosság elvét, és kövesd a kezdőknek szóló 5 km-es felkészítő programunkat

 

Figyeld a pulzusod!

Érdemes beszerezned egy pulzusmérő órát, és javaslom, hogy menj el egy sportlaborba, hogy felmérjék milyen fizikai állapotodban vagy. Sportlaborba nem csak a menő futók járnak. Kezdőként is nagyon sok segítséget kaphatsz abban, hogy a pulzuszónáid megállapításával megtudd, hogy milyen intenzitással kell végezned a futóedzéseidet, ha például fogyni szeretnél. Ha nem akarsz még pulzusmérőt venni, akkor a beszédtesztet szoktuk alkalmazni az intenzitás meghatározására. Fuss úgy, hogy futás közben nagyobb erőlködés nélkül tudj beszélgetni. 

 

Ne foglalkozz a tempóddal!

Fontos, hogy az első pár hónapban ne foglalkozz a tempóddal, ne akard a sebességedet növelni. Sokan esnek abba a hibába, hogy zavarja őket, ha lassan futnak. Legyen a célod az, hogy fokozatosan növeld az állóképességedet. Ehhez pedig rendszeresen kell edzeni, a megfelelő intenzitással.

 

Figyelj a futóstílusodra!

Talajfogáskor ne csapd a sarkad a talajhoz, igyekezz a talp középső/elülső részére érkezni, gördíteni a talpat. Próbáld elkerülni a betonon-aszfalton való futást, helyette földutakon, füves talajon, parkokban, erdőben próbálj minél többet futni-gyalogolni, ezzel csökkenthető a sérülésveszély. 

 

Milyen állapotban van a futócipőd?

Túlsúllyal fontos, hogy párnázott, jó ütéscsillapítással bíró cipőt válassz, és lehetőleg szakboltban vásárolj. Egy idő után a cipők talpa megkeményedik, már nem olyan rugalmas, mint újkorában. Cipője válogatja, de 5-600 kilométertől akár 1000 kilométer megtételéig is jó lehet egy futócipő. Függ a használója alkati adottságaitól és futóstílusától. A kopott talp, a kényelmetlen futás mind jelei lehetnek az elérkezett cserének. 

 

Az étkezésre futóként is figyelned kell

Figyelj a táplálkozásra, ne értékeld túl a futással leadott kalóriák számát. Ésszerű diétával próbálj megszabadulni a felesleges kilóktól. Minden leadott kiló után jobban fog menni a futás. Mennyi energiára van szükségünk futóként - 2. cikkünkben arról írunk, hogy sport mellett hogyan táplálkozz. A cikkben mintaétrendet is bemutatunk. 

 

Erősítsd a motivációdat!

Ha van rá lehetőséged, csatlakozz futókhoz, futóklubokhoz vagy vedd rá a barátaidat, hogy fussatok együtt rendszeresen. Ez segíthet a motiváció fenntartásában. Előfordulhat, hogy nem lesz kedved elindulni futni, de ezzel mindenki így van. Ilyenkor jöhet jól egy futótárs vagy egy motiváló futóközösség.

 

A regeneráció elengedhetetlen

Minden edzés előtt melegíts be, edzés után pedig vezess le, és végezz nyújtó gyakorlatokat. Futás után minél hamarabb pótold  a folyadékot, és fogyassz jó minőségű ételeket. Böngész át Mennyi energiára van szükségünk futóként-1. című írásunkat!

 

Edzés előtt nem javasolt sokat enni

Futás előtt két órán belül ne tömd magad tele ennivalóval, mert teli gyomorral nem tudod élvezni a futást. A folyadékfogyasztást is gondold át. Az edzés megkezdése előtt fél órával, már ne igyál nagy mennyiséget egyszerre. Így étkezz futás előtt c. írásunkban igyekeztünk részletesen is leírni, hogy mit és milyen mennyiségben érdemes enned az edzés előtt 2 órával vagy 1 órával.

 

Vezess edzésnaplót!

Akár egy futóóra, akár egy applikáció segítségével nyomon követheted a fejlődésed, a heti megtett kilométereid számát, az elégetett kalóriákat. Javaslom, hogy hetente egyszer a súlyodat is mérd meg, és ezt is vezesd fel az edzésnaplódba. Ha a fogyás a fő célod, akkor olyan órát vásárolj, aminél a kalóriaszámlálás egészen pontos, hiszen az edzés és étkezés kalóriaértékeit érdemes lesz követned.

 

Célok a futásban

Tűzz ki reális, elérhető célokat, hogy erősítsd a motivációdat. Legyenek rövid távú és hosszútávú céljaid. Rövid távon például meghatározhatod, hogy havonta fogysz 2-3 kilót, míg hosszútávon akár a 30 perc megállás nélküli lefutása is lehet egy motiváló cél.

A rendszeres futásnak rengeteg pozitív hatása van a szervezetünkre. Amellett, hogy segít az ideális testsúly elérésében, a stressz leküzdésének legegyszerűbb módszere is a futás. Javítja a koncentrációt, megtanít küzdeni, amit az élet más területein is hasznosíthatsz. Remélem, hogy te is hamarosan megtapasztalhatod azt a szuper érzést, amit életed első lefutott 5 kilométere nyújt.