Iratkozz fel hírlevelünkre!

Felhasználási feltételek

Írj nekünk

Legek az „európai Konáról”

ChallengeRoth Facebook oldal | Európa legnépszerűbb triatlonos versenye a Challenge Roth

Roth-i rekordok.

Sajnos a járványhelyzet alaposan rányomja a bélyegét a triatlonos szezonra is; 2020-ban elmarad a konai vb és a legendás Challenge Roth is. Utóbbi, a legnagyobb múltú európai iron távú triatlonversenyként méltán kiérdemli az „európai Kona” címet, mert a legjobbak járnak oda versenyezni. A komoly hagyományokkal rendelkező német hosszútávú triatlonversenyhez számos rekord kapcsolódik, sőt még világcsúcsok is születtek itt.

Az első versenyt 1984-ben rendezték Roth-ban. Azóta Kona után a világ második legnagyobb és legjelentősebb eseményévé nőtt ki magát; minden júliusban több mint 3400 sportoló és nézők tízezrei várják, hogy eldördüljön a startpisztoly. A pálya nagyrészt sík, ezért rekorddöntésre termett. Nézzünk meg néhány emlékezetes pillanatot!

1991: az első nő 9 óra alatt

A holland Thea Sybesma volt az első nő, aki 9 óra alatt teljesítette a roth-i versenyt. Ideje 8:55:29 lett: 55:01 percet úszott, 4:46-ot bringázott és a végén még egy 3:14-es maratonra is futotta az erejéből. Thea 9 percet adott a 2. helyezettnek.

1996: az első férfi 8 óra alatt

A német Lothar Leder volt az első a világon, aki benézett 8 óra alá. A második helyezettre több mint 11 percet verve 7:57:02-vel szakította át a célszalagot, és ezzel világcsúcsot állított fel. Egy évvel később a Luc Van Lierde megdöntötte ezt, 7:50:27-es idejét 15 évig nem is tudta felülmúlni senki.

2003: a roth-i „Iron War”

Az akkor még fiatal titán, az ausztrál Chris McCormack egy brutálgyors bringát követően végig ott lihegett a maratonon a sokkal tapasztaltabb és korábbi világbajnok Lothar Leder nyomában. A célegyenesben is csak néhány másodperc volt köztük a különbség, a végén konkrétan sprinteltek, míg végül Leder nyert, de mindössze 3 másodperccel. Azóta is ez a valaha volt legszorosabb befutó ezen a távon.

2009-2011: Wellington 3 egymást követő évben is győzni tud

Chrissie Wellington a hosszútávú triatlonban minden idők egyik legsikeresebb női versenyzője. 2009-2011 között minden évben győzni tudott Roth-ban, és minden alkalommal faragott a nem ironman brand versenyen felállított saját világcsúcsán, egészen a 2011-es 8:18:13-ig, ahol is a maratonon pályacsúcsot állított fel (2:44:35). Ennél azon a versenyen csak a férfi győztes, Andreas Raelert tudott gyorsabban futni! Wellington idejét azóta csak a világbajnok Daniela Ryf tudta megközelíteni, aki 2016-ban 8:22:04-gyel zárt.

2016: Frodo világcsúcsa

Jan Frodeno a hihetetlen 7:35:39-ös idővel szakította át a célszalagot 2016-ban, ezzel világcsúcsot állított fel. Az előző csúcstartó Andreas Raelert idején közel 6 perccet faragott. Ugyanebben az évben Konán világbajnok is lett Frodo, de állítása szerint a roth-i győzelem volt élete versenye.

2018: az első német női győztes

A 29 éves Daniela Sämmler az akkor 24 éves, későbbi világbajnok Lucy Charles-t előzte meg, de mindössze 9 másodperccel. Az ideje 8:43:42 lett, ezzel ő lett az első hazai, azaz német nemzetiségű női győztes.