
Szöveg: Csanaky Lilla | 2017.11.07. | Frissítve: 2019.05.29. | |
Szeretnél pár kilót leadni, de tartasz tőle, hogy az alacsonyabb energiabevitel a futás rovására fog menni? Egy rosszul megválasztott fogyókúra mellett nem valószínű, hogy lesz energiád az edzésekre, de a futás és a fogyás nem feltétlenül zárják ki egymást. Itt az idő, hogy leszámoljunk néhány fogyókúrás tévhittel, nehogy egy-egy rosszul berögzült táplálkozási szokás szabotálja a futásodat!
Tévhitek a fogyókúrázással kapcsolatban
„A szénhidrát maga az ördög”
Hatalmas népszerűségnek örvendenek az alacsony szénhidrátbevitelre építő fogyókúrák (pl. Atkins- vagy Dukan-diéta), rengeteg csökkentett szénhidráttartalmú termék érhető el a boltok polcain, és sokak számára a hús plusz saláta kombináció jelenti a tökéletes alakbarát menüt. Rövidtávon valóban eredményes lehet egy-egy ilyen diéta, de futóként inkább távolról kerüld el ezeket! Számos kutatási eredmény bizonyítja, hogy az állóképességi sportolók keményebb edzésmunkára és ha szénhidrátban gazdag étrendet. Állóképességi edzés során a szervezeted elsődleges energiaforrásként a szénhidrátot hasznosítja, így inkább ne kísérletezz alacsony szénhidráttartalmú diétákkal! Persze ne fehér lisztből készült süteményekkel, pékáruval vidd be a szükséges szénhidrátmennyiséget, fogyassz ezek helyett teljes kiőrlésű gabonaféléket, álgabonákat, zöldségeket, gyümölcsöket és hüvelyeseket!
„A light verzióból annyit ehetsz, amennyit csak akarsz”
Az, hogy egy terméken a „light” vagy „zsírszegény” kifejezés szerepel, korántsem jelenti, hogy egészséges vagy alacsony kalóriatartalmú. Sok zsírszegény élelmiszer esetében például a finom íz eléréséhez a gyártás során több cukrot vagy adalékanyagot tesznek, ezért élelmiszercímkén A light termékekből ráadásul hajlamosak vagyunk többet fogyasztani, mint a hagyományos verzióból, így könnyen elképzelhető, hogy a diétás élelmiszer végül magasabb energiabevitelt eredményez. Sok esetben jobban jársz, ha a hagyományos terméket választod, és kisebb mennyiséget eszel belőle.
„Ha fogyni akarsz, ne egyél este 6 után”
Nem akarlak éjszakai dorbézolásokra buzdítani, de sokkal fontosabb az, hogy mit és mennyit eszel, mint az, hogy mikor. Nem kell valami mágikus szorzóval számítani az este bevitt kalóriákat, a nap során bevitt energia. Arról nem is beszélve, hogy a hasonló szabályok felállítása könnyen túlevéshez vezethet. Előfordulhat, hogy 17:50-kor lényegesen többet eszel a szükségesnél, mert ott lebeg a szemed előtt, hogy aznap akkor ehetsz utoljára. Ha este edzel, akkor pláne nem érdemes kiiktatnod a vacsorát. Persze nem mindegy, hogy mit fogyasztasz elalvás előtt, ilyenkor inkább fehérjében gazdag ételt válassz, kerüld a tésztaféléket, péksüteményeket.
„Ha éhgyomorra mész futni, többet fogsz fogyni”
Sokan esküsznek az „éhgyomorra kardió” hatékonyságára, de egyáltalán nem biztos, hogy számodra is ez a követendő út. Laza, kipróbálhatod, hogy éhgyomorra indulsz el, de keményebb terhelésnél nagyon fontos az edzés előtti étkezés. Ha nem esik jól az éhgyomorra végzett mozgás, esetleg kábának érzed magad, vagy megszédülsz, akkor nem érdemes ezt a módszert választanod, hiszen így kisebb hatékonysággal tudsz edzeni. Bizonyos esetekben (például inzulinrezisztencia, cukorbetegség) kifejezetten óvatosnak kell lenned az éhgyomorra végzett testmozgással, mert a vércukorszint gyors zuhanását okozhatja.
„Tiltólistás ételek”
Táplálkozástudományi körökben gyakran elhangzik, hogy nincs egészségtelen étel, csak egészségtelen étrend. Az élelmiszerek jó és rossz kategóriákba való besorolása helyett az étrend egészét lehet megítélni. Egy-két kocka csoki simán beleférhet egy egészséges, kiegyensúlyozott étrendbe, mint ahogy egy csupa „egészséges” élelmiszerből összeállított étrend is vezethet tápanyaghiányhoz vagy túlzott energia bevitelhez. Ha valamilyen élelmiszert megvonsz magadtól, könnyen előfordulhat, hogy még jobban vágysz majd rá, és mérges leszel magadra, ha nem tudsz ellenállni a kísértésnek.
A gyors fogyást ígérő csodadiéták, fogyókúrás szabályok követése helyett törekedj az egyéni energiaigényednek, edzésmunkádnak és céljaidnak megfelelő változatos étrend kialakítására. Ehhez támpontot kaphatsz a „Mennyi energiára van szükségünk futóként?” című írásunkból.
Erre figyelj, ha fogyni szeretnél a futás mellett
Természetesen nem mindegy, hogy milyen ételekkel fedezed a szükséges kalóriákat. Ha állóképességi sportot űzöl, akkor az energiabeviteled 50-60%-át ajánlott szénhidrátból, 20-25%-át fehérjéből, 15-25%-át pedig zsírból fedezned. Ha a súlycsökkentés a célod, akkor a fehérjebeviteleddel a tartomány felső részét (25%), a zsírbeviteleddel pedig inkább az alsó részét (15%) célozd meg.
A fogyás szempontjából kulcsfontosságú, hogy legalább nagyságrendileg tudd, hogy mennyi energiát használsz fel az edzések során. Egy 60 kg-os futónő egy 5 km-es futás során hozzávetőleg 250-300 kalóriát éget el*. Ennyit viszel be, ha megeszel egy átlagos bolti tejberizst és egy mandarint, de hasonló energiatartalommal bír egy szelet teljes kiőrlésű kenyér, plusz egy saláta 50 g jégsalátából, 5 db koktélparadicsomból, 40 g mozzarella sajtból 1 teáskanál olívaolajjal meglocsolva. Ha a második menüt választod egész biztos, hogy hosszabb ideig érzed majd magad jóllakottnak, és a vércukorszinted sem fog rövid idő elteltével mélyrepülésbe. Ha fogyni szeretnél, törekedj rostdús, természetes élelmiszerek fogyasztására.
Ha heti fél kilótól szeretnél megszabadulni, akkor körülbelül napi 500 kalóriával kell kevesebbet enned, mint amennyit a nyugalmi anyagcseréddel és a fizikai aktivitással felhasználsz (ezek kiszámításához szintén a Mennyi energiára van szükségünk futóként c. cikkekben találsz útmutatást). Ennél gyorsabb ütemű súlycsökkenés nem javasolt, mert a drasztikus energiamegvonás könnyen az anyagcsere lassulásához és a leadott kilók visszatéréséhez vezethet. Persze a fogyás ütemét a gyakorlatban sok tényező befolyásolja, ezért ha elakadsz a diétáddal, érdemes dietetikushoz vagy táplálkozástudományi szakemberhez fordulnod személyre szabott tanácsokért. |
*Az edzés során felhasznált energia több tényezőtől (például a pulzustól) függ, az itt feltüntetett tartomány becsült érték.