Iratkozz fel hírlevelünkre!

Felhasználási feltételek

Írj nekünk

Szénhidrátfeltöltés a maraton hetében

Táplálkozási tippek a maraton előtti napokra, valamint megtudhatod, hogy miből áll a bajnokok reggelije.

Közeleg a 33. Spar Budapest Maraton. A rajt előtti utolsó hét a legtöbb futó számára a pihenésről szól. A  lelki hangolódásnál azonban többet is tehetsz a verseny előtti utolsó napokban. Ha ezen a héten gondosan megválogatod, hogy mit eszel, sokat javíthatsz az eredményeden.

Ahhoz, hogy kihozd magadból a maximumot, a verseny előtti héten elsősorban arra kell törekedned a táplálkozás terén, hogy legyenek feltöltve a glikogénraktáraid és megelőzd a gyomorproblémák miatti kényszer megállókat.

A verseny előtti héten

A maratoni táv sikeres teljesítéséhez elengedhetetlen, hogy optimális glikogénszinttel állj rajthoz, így nagyobb eséllyel kerülheted el a hirtelen fellépő energiahiányt, a „maratoni fal” megismerését. Mivel az edzésmennyiség a felkészülési időszakhoz képest az utolsó hétre lecsökken, a szervezeted a bevitt szénhidrátot glikogén formájában elraktározhatja az izmokban és a májban. Ezekhez a készletekhez fog nyúlni a verseny során a magas intenzitású sportmozgás hatására.

Az optimális glikogénraktározást segítik elő a különböző szénhidráttöltési módszerek. Egyes technikák a verseny előtt 4-6 nappal a megszokottnál alacsonyabb szénhidrátbevitelt javasolnak, amit a versenyt közvetlenül megelőző 3 napban magas szénhidrátbevitel követ, és a szuperkompenzáció révén optimális glikogénszinttel állhat rajthoz a sportoló. A szénhidrátbevitel drasztikus csökkentésével kapcsolatban vegyesek a kutatási eredmények. Manapság inkább azok a módszerek népszerűek, amelyek az első 3 napra normál (5 g/ttkg), majd a verseny előtti 3 napban magasabb szénhidrátbevitelt javasolnak (kb. 7-10 g/ttkg). Akad olyan kutatási eredmény is, amely már 6 g/ttkg-os verseny előtti szénhidrátbevitel mellett is pozitív eredményekről számolt be kezdő maratonisták körében.

Nem kell a verseny előtti héten rizzsel és tésztával tömnöd magad, viszont érdemes a hét elején eltervezned, hogy miket fogsz enni a következő napokban. Nem árt, ha tisztában vagy az általad kedvelt élelmiszerek tápanyag tartalmával; célszerű kiszámolnod, hogy egy nap mennyi szénhidrát jut a szervezetedbe. Gondold át, hogy milyen szénhidrát dús fogásokat eszel majd a hét vége felé. írj bevásárlólistát és szerezd be az alapanyagokat, így elkerülheted a kevésbé jó választásokat a verseny előtti napokban.

3 nappal a verseny előtt

Növeld a szénhidrát beviteledet 6-10g/ttkg-ra. Ez egy 60 kg-os futónő esetében napi 360-600 g közötti szénhidrát mennyiséget jelent. A megnövekedett szénhidrátbevitelt érdemes a megszokottnál kevesebb zsír és fehérje fogyasztásával kompenzálnod, így nem fogsz jó néhány pluszkilóval, tompán ébredni a verseny napján. Ezekben a napokban az energiabeviteled körülbelül 70%-a származzon szénhidrátból.

Az extra szénhidrát mennyiséget ne egy étkezés során próbáld meg bevinni, inkább egyél többször keveset, egészíts ki minden étkezést egy-egy szénhidrátban gazdag élelmiszerrel. Ha úgy érzed, hogy nem esik jól a megszokottnál több étel, akkor folyadék formában is beviheted a többlet szénhidrátot. Igyekezz változatosan táplálkozni, fogyassz sok szénhidrátdús zöldséget (pl. burgonya), gyümölcsöt, gabonafélét és kerüld a gyorsételeket, cukorbombákat és kifejezetten zsírdús ételeket.

A megemelkedett szénhidrátbevitel miatt a szervezeted több vizet fog megkötni (minden gramm glikogén 3-4 gramm víz tárolását eredményezi), azaz ideiglenes súlygyarapodást észlelhetsz ezekben a napokban. Ne ijedj meg, ha 1-2 kilóval többet mutat a mérleg a megszokottnál. A versenysúly elérését ne a maratont közvetlenül megelőző napokra tartogasd.

A versenyt megelőző 2-3 nap már csak olyan dolgokat egyél, amiket megszoktál és tudod, hogy nem okoznak emésztési nehézségeket. Ilyenkor érdemes kevesebb rostdús ételt fogyasztanod (pl. nyers zöldségek, hüvelyesek, teljeskiőrlésű gabonák). Az egészséges táplálkozás általános szabályait most felülírják a teljesítményoptimalizálás szempontjai. Kerüld a nehezen emészthető (pl. gomba) vagy hashajtóhatással bíró (pl. bizonyos édesítőszerek) ételeket. Ezek a versenydrukkal együtt nemkívánatos extra szünetekhez vezethetnek futás közben. 

A verseny előtti nap

A verseny előtti este a tésztapartik ideje. A tészta könnyen emészthető, szénhidrátban gazdag étel (100 g száraztészta körülbelül 60-70 g szénhidrátot tartalmaz). Ha megfelelő szósszal eszed, akkor ideális választás maraton előtti vacsorára. Kerüld a zsírdús (pl. carbonara) és a vörös húsokat tartalmazó (pl. bolognai) szószokat, egyél inkább valamilyen egyszerűbb paradicsomos, tonhalas vagy csirkés fogást, mert ezeknek rövidebb a tartózkodási ideje a gyomorban. Nyugodtan válassz sima búzalisztes vagy durumlisztes tésztát, ne most kísérletezz hajdinalisztből vagy barnarizsből készült tésztafélékkel. 

Sokan szeretik a verseny előtti rituálékat, de nem muszáj minden maraton előtt tésztát enned, választhatsz más élelmiszerek közül is - lásd a mi ajánlatunkat. Ezek a sok szénhidrát mellett nem tartalmaznak olyan mennyiségű zsírt, fehérjét és rostot, ami emésztési problémákhoz vezethetne.

100 g élelmiszer szénhidráttartalma:

  • kuszkusz: 72  g
  • köles: 64 g
  • rizs: 75 g
  • burgonya: 17,9 g
  • édesburgonya: 19,7 g
  • banán: 20 g
  • aszalt (cukormentes) datolya: 68 g
  • sütőtök: 8,3 g (nem az a fajta, amiből halloweenkor faragunk, hanem a pézsmatök, amit itthon sütőtökként árulnak a zöldségesek)
  • tortilla: 49 g
(Az adatok a Nutritics Professional szoftverből származnak, a gabonafélék, gyümölcsök és zöldségek esetében nyers élelmiszerre vonatkoznak.)

A maraton előtti vacsora kulcsfontosságú lehet a másnapi verseny szempontjából, főleg ha izgulós vagy és érzékeny a gyomrod. A lényeg, hogy ne kísérletezz újdonságokkal, válassz olyan ételt, amit korábban már teszteltél. A vacsorád tartalmazzon sok szénhidrátot, legyen zsírszegény és fehérjéből sem érdemes testépítőket megszégyenítő mennyiséget fogyasztanod. Kerüld az erősen fűszeres, illetve nagyon savas ételeket. A nyugodt alvás érdekében ne egyél késő este és túl nagy mennyiséget.

Ha az otthonodtól távol versenyzel, és a maraton előtti estét már a helyszínen töltöd, derítsd ki, hogy lesz-e lehetőséged a szálláson főzni, vagy nézz ki egy olyan éttermet, ahol találsz ideális verseny előtti fogást. 

Bajnokok reggelije

Délelőtti verseny esetén a reggelidet kb. 3-4 órával a rajt előttre ütemezd. Erre az étkezésre is vonatkoznak az előző napi vacsorával kapcsolatban leírt ajánlások. Helyezd a szénhidrátokra a hangsúlyt és kerüld a magas zsír-, illetve fehérjetartalmú ételeket. Az ideális reggeli kb. 3-4 g/ttkg szénhidrátot tartalmaz, amit nem egyszerű úgy bevinni, hogy ne tele gyomorral startolj. Egy 60 kg-os futónő számára szükséges szénhidrátmennyiséget például az alábbi menü fedezi: 4 közepes szelet pirítós 4 teáskanál mézzel és 2 teáskanál földimogyoróvajjal, 1 banán, 3 datolya, 3 dl szűrt almalé, 3 dl sportital. Természetesen több lépésben is elfogyaszthatod ezeket az ételeket a verseny előtti órákban, ha egyszerre túl sok lenne.

Olyan reggelit válassz, amit már kipróbáltál korábban valamelyik hosszú futásod előtt. Ha jól bírja a gyomrod a magas rosttartalmú ételeket, akkor nem kell lecserélned a megszokott zabkásádat, de ne a verseny előtt teszteld, hogy milyen rostos ételeket bír a gyomrod.

Ugyanez vonatkozik a verseny előtti koffeinfogyasztásra: csak akkor igyál kávét a maraton előtt, ha tudod, hogy a szervezeted jól tolerálja a futás előtti koffeinbevitelt. Ha szállodában reggelizel, ne engedj a csábításnak és ne akard végigkóstolni a svédasztal kínálatát.

Az energia- és szénhidrátbevitel mellett ne feledkezz meg a folyadékfogyasztásról sem. Igyál a verseny előtt kb. 2 órával 4-6 dl folyadékot, hogy megfelelő hidratáltsági állapotban állhass rajthoz. Ha úgy érzed, hogy nem lesz elég a reggeli, és a rajt előtt hirtelen rád tör az éhség, akkor egy kis banán vagy sportital segíthet az energiaszinted helyreállításában.

A maratoni távon a verseny előtti energiabevitel mellett a megfelelő frissítés is fontos szerepet játszik a jó teljesítményben. A verseny alatti frissítéssel kapcsolatban, a Hogyan frissíts maraton feletti távokon című írásunkban értkeztünk már.  

Sok sikert a maratonhoz!