
Szöveg: Viniczai Andrea | 2018.09.28. | Frissítve: 2020.06.13. | |
Rendszeres sport és szűrővizsgálatok – vigyázz a szíved egészségére!
Amatőr sportolóként biztosan te is megfigyelted már, hogy milyen jól bírod a mindennapi terhelést. Milyen sokat köszönhetünk a mellkasunkban dobogó szívünknek! A szívünk visszajelzéseit még edzés közben, a pulzusmérő óránkon is figyeljük.
Szíves tanácsok futóknak
- A Journal of the American College of Cardiology 2012-es felmérése szerint, a heti 1-2,5 órás futás, három részben elosztva, kényelmes tempóban teljesítve jelentős egészségmegőrző hatással bír.
- Ha szeretnél a számodra megfelelő intenzitással futni, akkor érdemes részt venned egy teljesítménydiagnosztikai felmérésen, ahol a különféle mérésekből meg tudják határozni a te saját pulzuszónáidat. Ezeket a pulzuszónákat aztán rögzíteni tudod a pulzusmérő órádba, és futás közben könnyen tudod kontrollálni az intenzitást. Évente érdemes megismételni a teljesítménydiagnosztikát, hogy változnak-e a zónáid.
- Ha a következő tüneteket tapasztalod magadon edzés közben vagy a hétköznapokban, akkor mindenképp keresd fel a háziorvosodat, mert szív és érrendszeri probléma is állhat a háttérben: nehézlégzés, légszomj nyugalmi állapotban vagy fekve, vizenyő lábszáron vagy combon, bokaduzzanat, tartós ideje fennálló gyengeség vagy fáradtságérzés, szédülés, koncentrációzavar, szívdobogásérzés, gyakori éjszakai vizelési inger.
- Edzés után fontos az elektrolitok pótlása sportitalok, gyümölcslevek formájában, ugyanis az elveszített ásványi anyagok valamint a dehidratáltság miatt kialakulhat elektrolit hiány, ami esetleg ritmuszavart provokálhat. Ehhez kapcsolódva fontos még elmondani, hogy sportolás előtt nem csak a bemelegítés fontos, de érdemes elfogyasztani például egy pohár narancslevet vízzel feöltve, ami tartalmazza a szükséges nyomelemeket. A folyadékot persze ne közvetlen futás előtt, hanem azt megelőzően 30-60 perccel érdemes meginni – mondja Dr. Molnár Dóra kardiológus.
- Aki sportolás közben ritmuszavar érzésével küzd, annak érdemes kivizsgáltatni az okokat! – hívja fel a figyelmet Dr. Molnár Dóra a vele készült interjúnkban:
- Amatőr sportolók gyakran kérdezik egymástól, hogy: „Neked milyen a pulzusod”? Nem lehet összehasonlítani két sportoló pulzusát, mivel a pulzus nagyon sok minden által meghatározott, mint például a genetika, nem, súly, kor, edzettség, testsúly stb – mondja Jakus Béla futóedző.