Szöveg: Németh Györgyi | 2020.01.13. | Frissítve: 2020.01.14. | |
Klemmné Zabó Ági engedélyével | Fuss félmaratont Norvégiában, akár a sarki fényben pompázó égbolt alatt
Hogy a futás mennyire nem unalmas sport, azt az is bizonyítja, hogy évről évre egyre több futónál szempont, hogy ne csak a tempóról és a távról, de az utazásról és a különleges élményekről is szóljon egy-egy futóverseny. Most a PolarNight Halfmarathont szeretnénk bemutatni, ahol 2020-ban Klemné Zabó Ági is indult. Segítségével első kézből szeretnénk kedvet csinálni ehhez a norvég versenyhez, amit minden év januárjában rendeznek meg Tromso városában, és ha minden szerencsésen alakul, a sarki fényben pompázó ég alatt.

Mit érdemes tudni a verseny helyszínéről?
Tromso Norvégia legészakibb városa, ami az Északi-sarkkörtől további 400 km-re észak felé helyezkedik el. Maga a városközpont egy szigeten található, amire egy alagúton és egy hídon keresztül lehet bejutni. A januári időszak kimondottan kedvező a sarki fény megtekintésére. Január elején, amikor a versenyt rendezik, már igen hideg az időjárás arrafelé. A Golf-áramlatnak köszönhetően azonban a városon belül egy számjegyűek a mínuszok, -4, -6 fok körüli hőmérséklet a jellemző. Természetesen a városon kívüli területeken a -20 Celsius is előfordulhat.

PolarNight halfmarathon születésnapra
– Sok futós oldalt szoktam olvasni – meséli Ági. – Az egyiken pár éve rátaláltam erre az izgalmas futóversenyre, ami azt ígérte, hogy a szinte egész napos sötétségbe burkolózó Tromso városában a sarki fény szépségét látva futhatok egy félmaratont. Végül a decemberi születésnapomon, két héttel a verseny előtt kaptam meg ajándékként ezt a lehetőséget a családomtól.

Legfontosabb információk a versenyről és Tromsóról
Milyen ruhában érdemes futni?
Pár gondolat az útvonalról


A frissítésről
– A teljes útvonalon három frissítőpont található, ahol vizet és izót adnak. Szilárd nincs az asztalokon, de volt jég, amit szerintem csak poénból tehettek ki, mert elképzelni sem tudom, hogy kinek lett volna jégre szüksége.
Szurkolói információk
– Ha valaki szurkolni szeretne, az gondolja meg kétszer is, mert tényleg nagy hideg van. Ám ha valaki úgy dönt, hogy mégis szeretne drukkolni, akkor lehetőség van buszokkal eljutni a verseny egyik-másik pontjára. Ha a pároddal vagy társasággal utazol, és a többiek is szívesen futnak, esetleg teljesíthetik a rövidebb távot, míg te a félmaratont futod. Együtt indul a félmaraton és a rövid távok, tehát mondjuk egy 5 kilométert teljesítő barát simán végez, és még át is tud öltözni, míg te beérsz a félmaratonon.

A befutó

– A befutó után rögtön kaptunk egy thermofóliát a testünkre, hogy ne fázzunk. A téren felállított sátorban és a sátoron kívül megrakott tűz mellett lehetett melegedni. Persze ebben a hidegben gyorsan kihűl a ruházat, így érdemes mielőbb átöltözni. A befutó után meleg teát, almát, müzlit kaptunk. Van lehetőség átöltözésre és zuhanyzásra, de érdemes a városközpontban foglalni szállást, így a verseny után a szálláson is meg lehet oldani ezeket, ami szerintem sokkal kényelmesebb megoldás. Természetesen mindenki kap érmet – mondta Ági.

Láthatsz-e sarki fényt?
– Mivel egy természeti jelenségről van szó, egyáltalán nem garantált, hogy a verseny idején sarki fényben gyönyörködhetsz. Ha köd van, esetleg havazik, akkor a felhők eltakarják az eget, így a jelenség nem látható. Azonban vannak fényvadász buszok, azaz a helyiek szerveznek busztúrákat a közeli, fényszennyeződéstől mentes hegyekbe, ahol a teljesen tiszta égbolton gyönyörűen látható a sarki fény. Ezt a lehetőséget feltétlen érdemes kihasználni – ajánlja Ági.
Milyen további programokat tervezhetsz Tromsóban?
– A város bejárása és a helyi ételek megkóstolás mellett van lehetőség kutyszánhúzáson részt venni, de népszerű a snow mobil is. Mi a vasárnapot ezekkel a programokkal töltöttük, hétfőn pedig hazautaztunk. Szerintem 4 nap nagyon ideális erre a programra, és mindenkinek csak ajánlani tudom, hogy ha teheti, akkor tervezze be a versenynaptárába ezt a január eleji futóversenyt.
Versenyinfók a PolarNight Halfmarathonról
Szállás: Érdemes a város főteréhez közeli szállást választani, hiszen a verseny rajtja és befutója a főtéren van.
A befutó után: Hideg és meleg italokkal várnak a szervezők, thermofóliát is kapsz, valamint van lehetőség az átöltözésre és zuhanyzásra (bár ha a közelben van a szállásod, akkor érdemesebb ott megejteni a futás utáni procedúrát).
Ki indulhat? Félmaratonon több korcsoportot is értékelnek: 16-17 évesek, 18-34 évesek, 55-64 évesek, 65-74 évesek, 75+ korosztály. A rövidebb távokra (5 km, 10 km) 12 év feletti indulók nevezhetnek.
Kvalifikáció: A verseny minden 12 éven felüli futó számára nyitva áll.
Frissítés: 5 kilométerenként van frissítőállomás, ahol vizet és izoitalt vehetsz magadhoz.
Díjazás és befutóérem: A félmaratonon korcsoportonként minden kategória 1-3 helyezett futója külön elismerés kap. A 10 kilométeres távon az első három helyezett férfi és női induló kap külön jutalmat. 5 kilométeren nincs külön jutalmazás, de mindenki megkapja az információt a hivatalos eredményéről. Érmet minden távon adnak.
Ruhatár: A városházán, a versenyközpontban van a ruhatár, ami 14:30 és 18:00 között üzemel. A rajtszámon található számot fel kell írni a beadott táskára.
Szintidők: Félmaratonon 3 óra, 10 kilométeren 2 óra 45 perc, 5 kilométeren 2 óra 30 perc.
Parkolás: A közelben van parkolási lehetőség.
Időmérés: chip-es
Bejutás a reptérről: A város központja 4 kilométerre van a reptérről, ahonnan busszal lehet eljutni Tromsóba.