Istock | A futás utáni frissítés fontos tényező abból a szempontból, hogy másnap is legyen energiád az edzéshez
Az, hogy mit eszel futás után, sokat számít. A tested az edzés után kimerült, hiszen mindent beleadott, ezért alapvető szükségletté válik, hogy visszatöltsd az elvesztett tápanyagokat és a kiizzadt folyadékot. Ez különösen fontos a hosszú, intenzív futások után. Ebben a cikkben összefoglaljuk a legfontosabbakat az edzés utáni visszapótlásról, hogy ezáltal is maximalizáld a futóedzések előnyeit, és készen állj a következő futásodra. Emellett a futás mellé beilleszthető nasikról is szót ejtünk.
A futás nem csak ad, de el is von a szervezettől
Egy hosszú, nehéz futásnak sok előnye van. A céljaidtól függően segíthet a testsúly csökkentésében, javíthatod a szíved és tüdőd egészségét, erősítheted a láb-és farizmokat, fejlődhet az állóképességed, közelebb juthatsz a versenycélodhoz, és még a hangulatodnak is jót tesz, mert stimulálja a ,,jókedv” hormonokat.
Azonban egy nehéz futás nem csak ad, de el is vesz, legalábbis rövid távon. Hosszú, intenzív állóképességi edzés esetén a szervezet elsősorban a glikogén formájában tárolt szénhidrátot használja energiaforrásként. Izzadás közben folyadékot és ásványokat veszítesz, például nátriumot és káliumot. Az intenzív mozgás roncsolja az izom rostokat, amiknek aztán regenerálódásra van szükségük.
A futás intenzitása is befolyásolja a visszapótlást
A futás utáni tápanyagszükséglet attól függően is változik, hogy mennyire hosszú vagy intenzív edzést végeztél, mennyire vagy fit, és persze a tested egyéni szükségleti is befolyásolják, hogy mennyi energiára és folyadékra lehet szükséged. Egy rövid laza futás után nincs szükség extra tápanyagokra, simán folytasd a hétköznapi egészséges étrendedet (feltételezve, hogy táplálkozásod kiegyensúlyozott).
Egy hosszú és intenzívebb futás vagy más állóképességi jellegű edzés után a megfelelő regeneráció érdekében minél gyorsabban pótold vissza az energiát. Az is fontos, hogy az izzadsággal elvesztett folyadékot is pótold – erre futás közben is figyelni kell, de az edzés befejeztével szintén elengedhetetlen a folyadék fogyasztása.
Mit igyál futás után?
Futás után ihatsz például vizet vagy sportitalt. A folyadék pótlását érdemes előbbre helyezni az étkezésnél. Egy 60 percnél rövidebb futásnál elegendő lehet a sima víz. Azonban 60-90 percet meghaladó intenzív sporttevékenység esetén a folyadékpótlás már nem elegendő a teljesítmény fenntartásához, a szénhidrát és elektrolitok pótlásáról is gondoskodni kell! Egy hosszabb edzés után a sportitaloknak megvan az az előnyük, hogy visszatöltik a glikogénraktárakat és elektrolitokat. Érdemes elkerülni az üdítőitalokat és a túl sok koffeint.
Bármennyit futsz, érdemes futás előtt, alatt (elsősorban hosszabb futásoknál, és/vagy melegben, valamint után is folyadékot fogyasztani. Rövid futásoknál előtt és/vagy közben elég lehet pár korty víz vagy szájöblítés.
A napi optimális folyadékbevitel egyénfüggő, hatással van rá például az edzésterhelés, a külső hőmérséklet, de a fizikai adottságok is, jellemzően minimum 2-2,5 liter javasolható. Minél többet edzel, annál többet kell innod, hogy visszapótold a verejtékkel elveszített folyadékot.
Figyeld a vizeleted színétLegközelebb futás után, amikor pisilsz, figyeld meg a vizeleted színét. Ha világos sárga az árnyalata, akkor minden rendben, de ha sötétebb vagy kimondottan sötét, az azt jelenti, hogy többet kell innod edzés közben és után. (Persze vannak olyan élelmiszerek, amik megszínezik a vizelet színét, mint például a céklalé. Ezek ne tévesszenek meg!) |
Mikor együnk futás után?
Ideális esetben egy intenzív vagy hosszabb futás után viszonylag hamar, nagyjából 20-30 percen belül ajánlott enni. Ha a futás után az ajánlott idősávon belül eszel, az hatékonyabban csökkenti az izomfáradtságot. Ez azért van, mert ahogy a kutatások is igazolják, az izmok leghatékonyabban az edzést követő 30 percen belül építik újra a glikogénraktárakat. Az óra akkor indul, amikor a levezetéssel végeztél, szóval igyekezz a futás utáni falatokat 30 percen belül elfogyasztani.
Nem kell nagy adagokra gondolni a futás utáni falatok kapcsán, de arra figyelj, hogy vigyél be szénhidrátot és fehérjét is. Aztán pár órával később jöhet az aktuális étkezés, reggeli, ebéd vagy vacsora. Ha rövidebbet vagy lazábbat futottál, a gyors visszatöltés kevésbé létfontosságú.
Néhány futónak hányingere lehet egy intenzívebb futás után. Ha nem tudod feltölteni magad szilárd étellel rögtön futás után, akkor igyál például hideg, alacsony zsírtartalmú tejjel készített kakaót. Ez rendelkezik az ideális mennyiségű fehérjével és szénhidrátokkal, valamint B-vitamint is tartalmaz, így remek regeneráló ital.
Mit együnk egy hosszú futás után?
Az, hogy mit eszel, ugyanannyira fontos, mint az, hogy mikor. Próbálj meg szénhidrátokban és fehérjékben egyaránt gazdag ételt enni. A szénhidrát újra tölti az energiaraktáraidat, a fehérje pedig segíti az izmok regenerációját.
Fehérje
Állóképességi sportolók esetében a sporttáplálkozási szakértők a napi fehérjebevitellel kapcsolatban az 1,2-1,4g/ttkg/nap-os értéket javasolják, bár újabban ennél magasabb, 1,6g/ttkg/nap fehérjebeviteli célértékekkel is találkozhatunk.
Állóképességi edzést követően általánosságban (!) 20-25 g-nyi fehérjebevitel ajánlott, ennél több egyszerre nem tud felszívódni.
Nézzünk néhány példát:
- 85 g csirke- vagy pulykamell (21 g fehérje)
- 85 g lazac (21 g fehérje)
- 85 g sovány marhahús (21 g fehérje)
- ½ csésze zsírszegény túró vagy zsírszegény görög joghurt (21 g fehérje)
- 2 nagy tojás (21 g fehérje)
A fehérjefogyasztás mellett szól az is, hogy csökkenti a futás utáni éhségérzetet.
Szénhidrát
A fehérje és szénhidrát arányáról részletesen már írtunk egy korábbi cikkünkben. Érdemes úgy választani futás utáni feltöltő ételt, hogy annak 1 gramm fehérjetartalma 3-4 gramm szénhidráttal legyen arányban. Tehát 10 g fehérjéhez 30-40 g szénhidrátot kell elfogyasztani. Ha hosszabban vagy intenzívebben edzel (résztávos edzés, tempófutás), akkor 20 g fehérjét 60-80 g szénhidráttal is párosíthatsz.
A szénhidrátok közül a szervezetnek a glükózt a legkönnyebb lebontani és felhasználni „üzemanyagként”, de ez nem azt jelenti, hogy cukrot vagy édes ételeket kellened fogyasztanod.
Közvetlenül edzés után a gyors felszívódású szénhidrátot tartalmazó ételek javasoltak, mint például a gyümölcsök (egyik kedvencünk: a banán), illetve a tejtermékek.
Edzés utáni főfogásként kipróbálhatod ezeket a tápanyagokban gazdag élelmiszereket:
- 1 nagy édesburgonya (37 g szénhidrát)
- 1 bögre főzött teljes kiőrlésű tészta (40 g szénhidrát)
- 1 szelet teljes kiőrlésű kenyér (12 g szénhidrát)
- 1 bögre barna rizs (45 g szénhidrát)
Frissítő nasiötletek
Nyilván nincs mindig annyi idő, hogy elkezdjünk a konyhában ételt készíteni futás után. Ilyenkor a megfelelően kiválasztott proteinszeletek jó alternatívák lehetnek. Ilyen termékből a kb. 3-4:1 szénhidrát-fehérje arányú változatokat keresd.
Ötletek a visszapótláshoz otthon fellelhető alapanyagokból:
- ½ db teljes kiőrlésű zsemle 2 evőkanál mogyoróvajjal
- fehérjeturmix
- 1 db banán zsírszegény görög joghurttal (akár összeturmixolva)
- Remek futás utáni frissítő a smoothie friss gyömbérrel vagy fahéjjal. Mindkettőről bizonyított, hogy segít az edzés utáni izomfáradtság ellen.
Gyakori hibák
A legtipikusabb futás utáni hiba, ha azt hisszük, hogy egy kemény edzés után bármit és bármekkora mennyiségben meg lehet enni. Az valóban fontos, hogy visszanyerd a tápanyagokat és pótold a folyadékveszteséget egy megterhelő edzés után, de nem szabad túlzásba esni!
Nyilván igaz lehet, hogy nagyon sok kalóriát elégettél futás közben, de ez nem ok arra, hogy többet egyél annál, mint amennyi szükséges. Vigyázz a bolti smoothie-kkal, mert gyakran magas kalória- és cukortartalmúak, miközben kevés bennük a fehérje.
További hibák, amiket igyekezz elkerülni:
– Túl sokat vársz a futás utáni evéssel. Általánosságban elmondható, hogy érdemes minél hamarabb feltölteni a lemerült glikogénraktárakat. De például kivételt képet ez alól a train low módszerek közül a késleltetett visszapótlás metódusa.
– Túl magas a futás utáni fogás fehérjetartalma. Lépten-nyomon halljuk, hogy az élsportolók fehérjeturmixokat fogyasztanak, és hajlamosak vagyunk tudományos megalapozottság nélkül követni a hallottakat. Azonban nem érdemes túltölteni a szervezetet fehérjével edzés után, egészen egyszerűen azért, mert a fent említett 20-25 g-nál nem tud több felszívódni egyszerre. Ha pedig valaki rendszeresen, tartósan, összességében túl sok fehérjét visz be, azzal megterhelheti a veséjét.
– Alkohol fogyasztása egy intenzív edzés után. Kutatások kimutatták, hogy az alkohol gátolja a fehérje beépülését, így az izmok regenerációját.
Amatőr futóként is érdemes figyelni az edzés utáni visszatöltésre, de ha nem akarod mindezt túl tudományos alapon csinálni csinálni, akkor a fentebb felsorolt gyors falatok közül válassz ki párat, és szerezd be az alapanyagokat, hogy elérhetőek legyenek a spájzban vagy a hűtőben.
A cikket lektorálta: Csanaky Lilla, táplálkozástudományi szakember