Iratkozz fel hírlevelünkre!

Felhasználási feltételek

Írj nekünk

Immunerősítő táplálkozási javaslatok

Istock | Turbózd fel az immunrendszeredet egészséges, változatos fogásokkal

Számít, hogy mit eszel!

Az egészséges életmód és a kiegyensúlyozott táplálkozás erősíti az immunrendszert, és segít abban, hogy távol maradjanak tőled a meghűléses betegségek, vagy jobban megküzdj velük, ha mégis megbetegednél. Egy gyors ismétléssel érdemes frissíteni a tudásunkat, hogy mit ajánlott enni a vírusokkal teli időben.

 

Rendes ételt egyél, ne táplálékkiegészítőket

Az egészséges ételek fogyasztása sokkal hatékonyabb a megfázás és az influenza elkerülésében, mintha csak az étrend-kiegészítőkben bíznánk, hiszen előbbi esetében sokkal több fontos tápanyaghoz is hozzájutunk. Például inkább egyél meg néhány narancsot, mint egy C-vitamin tablettát, mert a narancs a C-vitaminon túl magnéziumot, káliumot, folsavat, B6-vitamint és antioxidánsokban gazdag flavonoidokat is tartalmaz.

Azt már tudjuk, hogy a C-vitamin elengedhetetlen az immunrendszer egészséges működése érdekében, ám a kutatások nem igazolják, hogy nagy dózisú fogyasztása segítene a meghűléses betegségek és az influenza megelőzésében. Ezzel szemben az tudományosan is bizonyított, hogy a magas C-vitamin tartalmú zöldségek és gyümölcsök rendszeres fogyasztása hozzájárul az immunrendszer erősítéséhez.

Az immunrendszer véd meg a vírusos fertőzésektől, ezért nagyon fontos, hogy olyan tápanyagokat vigyünk be a szervezetünkbe, amely ezt a fontos feladatot támogatja.

A zöldségek és gyümölcsök E-vitaminokat, béta karotint, valamint flavonoidokat is tartalmaznak, amelyek fontos kiegészítői a C-vitaminnak, és segítenek egészségesnek maradni.

 

Fogyassz több zöldséget és gyümölcsöt

A téli időszakban hajlamosak vagyunk kevesebb zöldséget és gyümölcsöt enni, holott éppen fordítva kellene. Naponta fogyassz legalább ötször belőlük, hogy fedezd a szervezet napi vitamin-, ásványi anyag-, rost- és antioxidáns igényét.

Vásárlás közben mindig jól nézz körbe a zöldség és gyümölcsös polcokon, és friss, szezonális termékeket válassz. A citrusféléknek télen van a szezonja, ezért olcsóbbak is, érdemes akkor fogyasztani belőlük sokat.  

A fagyasztott zöldségeket is érdemes fogyasztani. Ha takarékos megoldásra törekszel, válaszd a borsót, a kukoricát vagy a zöldbabot.

A bogyós gyümölcsök és a banánkarikák ízletesebbé teszik a reggeli müzlit. Ebédre vigyél a szendvics mellé egy almát vagy szőlőt, és gazdagítsd a szendvicsedet paradicsomkarikával, salátával, avokádóval vagy bármilyen növényi csírával. Ez utóbbit akár magad is kicsíráztathatod, már sok kertészetben kapni csíráztató dobozt és magokat is.                                

Kezdd a vacsorát egy kis salátával vagy zöldséglevessel, vagy mindig tégy az asztalra egy nagy tál friss salátát. Legyen az asztalon elérhető közelségben egy tál gyümölcs – alma, körte, narancs –, és kapj ki belőle egyet, ha megéhezel. Érdemes készre aprított zöldségeket is tárolni a hűtőben, de ne feledd, így gyorsabban elveszítik a tápanyag-tartalmukat.

 

Egészséges fehérje és teljes kiőrlésű gabonák

Étkezz kiegyensúlyozottan és változatosan, az étrended tartalmazzon sovány vörös húst, halat, szárnyast, tejterméket, hüvelyeseket, teljes kiőrlésű gabonát, dióféléket és magvakat is. A magas fehérjetartalmú ételek, mint például a sovány vörös hús, a tejtermékek, a tojás és a hüvelyesek fogyasztása kiemelten fontos. A megfelelő aminosav bevitel elengedhetetlen az immunrendszer megfelelő működéséhez. A vöröshús gazdag cink- és vasforrás. E két ásványi anyag esetében a hiányállapot negatívan befolyásolja az immunrendszer működését.

 

Ha már lebetegedtél

Az étkezés akkor is nagyon fontos, ha megtörtént a baj, és ledöntött a nátha vagy az influenza. Hiába érzed úgy, hogy nincs étvágyad, próbálj enni, amikor csak tudsz.

Törekedj a napi minimum háromszori étkezésre, és lehetőleg fogyassz még több zöldséget, gyümölcsöt. A szervezetnek sok energiára van most szüksége, és bár nem mész edzeni, a tested keményen dolgozik, hogy meggyógyulj.

A kiszáradás elkerülésére szintén oda kell figyelni, a nap során vegyél magadhoz bőséges mennyiségű folyadékot. Ha unod már a tiszta vizet, készíts teát, de lehetőleg ne adj hozzá cukrot.

 

További tippek a betegség megelőzésére

Az egészséges táplálkozás csak egy része az egésznek.

Eddz! Azok, akik rendszeres testmozgást végeznek, kevésbé hajlamosak megbetegedni. A mozgás egész évben fontos, még a hideg és sötét téli napokon is. Gondold át, milyen mozgásformát tudsz télen az életedbe illeszteni, gyalogolj a futópadon, lépcsőzz, ugrókötelezz, keress aerobikvideókat a neten (és persze végezd is el az ott látható gyakorlatokat).

Konzultálj az orvosoddal az influenza elleni védőoltással kapcsolatban. 

Pihenj! A felmérések szerint nem csak sok felnőtt, de a gyerekek sem jutnak elegendő mennyiségű és minőségű alváshoz. Ha kialvatlan vagy, sokkal könnyebben betegedsz meg. Próbáld elkerülni a késő esti evést, ha alvási problémáid vannak, vagy ha mégis megéhezel, fogyassz könnyen emészthető harapnivalót.

Moss kezet! A kezünk közvetítésével nagyon sok kórokozót vihetünk be a szervezetbe, ezért fontos a rendszeres és alapos, szappanos kézmosás. Moss kezet főzés előtt, miután nyers hússal dolgoztál, és általánosságban mindig, mielőtt ételhez nyúlsz. Arról is gondoskodj, hogy az asztalnál ülők se feledkezzenek meg erről!

 

A cikket lektorálta Csanaky Lilla táplálkozástudományi szakértő.
 A cikk forrása: verywellfit