Nehéz elképzelni kellemetlenebb szituációt, mint amikor az utcán sétálva vagy sportolás közben hirtelen jön rád az inger, de sehol egy mosdó... Borzasztó, semmi másra nem tudsz ilyenkor figyelni, hogy már megint menni kell, vajon meddig bírod még tartani. Ha csak mosdótól mosdóig tudsz kalkulálni, és már a mindennapjaidat is megkeseríti a sűrű vizelési inger, mindenképpen konzultálj orvosoddal. De vajon mi okozhatja a problémát? Dr. Siklós Pál szülész-nőgyógyász főorvos segít eligazodni a témában.
Mindig konzultálj orvossal, ha változást érzel!
A „gyakori” vizelési inger relatív fogalom. Akkor állhat fent bármilyen probléma, ha változást érzel az addigiakhoz képest. Ha gyakrabban vagy ritkábban mész a mosdóba mint valaki más, az önmagában nem tünet, csak ha a saját ritmusodhoz képest észlelsz változást.
A napi vizeletürítés gyakoriságát rengeteg határozó befolyásolhatja. Ne egy nap, hanem legalább egy teljes hét adataiból következtess bármilyen változásra is.
Lehetséges okok
Túl sok vizet iszol
A pisilés általában bemeneti/kimeneti elven működik: ha túl sok vizet iszol, túlhidratált vagy, többet kell majd járnod a mosdóba. És ennek az ellenkezője is igaz: ha nagyon ritkán jársz ki pisilni, valószínűleg nem iszol eleget. Mielőtt kétségbe esnél a gyakori mosdólátogatások miatt, ellenőrizd a napi víz- és folyadékfogyasztásod mennyiségét. Erre vannak applikációk, de egy szimpla papírlapra is felírhatod az eredményt. Az egzakt mérés érdekében a nap folyamán használj jól mérhető mennyiségeket, például ne igyál a csapból, ivókútból, hanem olyan kulacsból vagy olyan pohárból, amelynek pontosan ismered az űrtartalmát. Figyelj oda a napi egyéb folyadékbeviteledre is, például levesek, gyümölcsök, smoothie-k esetében, hiszen ezek is jelentős mennyiségű vizet tartalmaznak.
Vízhajtót iszol
Lehet, hogy nem is tudsz róla, de az olyan italok, mint a kávé, tea és szénsavas üdítők, vagyis a diuretikumok, vízhajtó hatással bírnak. Ezek a diuretikumok megnövelik a veséből származó víz és só mennyiségét, ezért kell gyakrabban mosdóba járni, ha gyakran fogyasztasz ilyesmit. A tea és kávé ugyan beleszámít a napi folyadékbeviteledbe, de mivel vízhajtó hatással bírnak, végeredményben akár csökkenthetik is a napi folyadékmennyiséget. Ha gyógyszereket szedsz, azokra is érdemes gyanakodni gyakori vizelési inger esetén, egyes vérnyomáscsökkentők és fogamzásgátlók diuretikus hatással bírnak.
Húgyúti fertőzésed van
Húgyúti fertőzés akkor alakul ki, ha baktériumok jutnak a hólyagba, a húgycsőbe, a húgyhólyagokhoz vagy a vesébe. A legtöbb húgyúti fertőzést a hólyagban diagnosztizálják. A fertőzés miatt a húgyhólyag begyullad, irritálttá válik, ettől pedig úgy érzed, mintha egész nap pisilned kellene, még ha nem is tudsz szinte semmit „kipréselni” magadból. A húgyúti fertőzést nem tudod otthon diagnosztizálni vagy kikúrálni, mindenképpen keresd fel az orvosod a problémával, még mielőtt súlyos vesebetegséggé fajul a probléma.
Terhes vagy
Talán nem így vártad a nagy hírt, de bizony a folyamatos vizelési inger lehet a kisbabád első jelzése is. Az első trimeszterben a vér mennyisége nő, ez pedig a veséket extra működésre sarkallja. Ez a tünet általában elmúlik a második trimeszterre, majd a harmadikban azért tér vissza, mert a baba, a magzatvíz és placenta súlya nyomást gyakorol a hólyagodra. Ilyenkor előfordul, hogy akkor is vizeletcsepegés lép fel, ha nevetsz, tüsszentesz vagy felemelsz valamit a földről. Ezt a jelenséget nevezzük inkontinenciának. Az inkontinencián segíthet, ha gyakran üríted a hólyagod és nagyon fontos, hogy a terhesség során végezz intimtornát.
Miómád van
A leggyakoribb jóindulatú daganat féle a méhben a mióma kialakulása. Néha ezek a nemkívánatos elváltozások okozzák a sűrű vizelési ingert, ha a daganat olyan nagy méretűvé növekszik, hogy nyomja a húgyhólyagot. A méh falában kialakuló fibroidok erős vérzést, szexuális diszkomfortérzetet és fájdalmat is kiválthatnak. Sokszor csak akkor derül ki a probléma, ha nem sikerül a teherbe esés, ezért megvizsgálják a méhet.
Hiperaktív hólyagod van
Ez az elváltozás hirtelen és kontrollálhatatlan vizelési ingert okoz. A hólyagba került folyadék idegi jeleket küld a hólyagtól az agyig a vérkeringésen keresztül, melyek a kismedencei izmokat aktiválják és a húgycső izmait pihentetik. Ez a folyamat teszi lehetővé, hogy a hólyagodat kiüríthesd, és a vizelet távozzon. A hiperaktív hólyagok esetében ez a mechanizmus akkor is aktiválódik, amikor a hólyag nincs tele, ezért sok hiperaktív hólyaggal rendelkező nő folyamatos vizeletszivárgásról számol be. A problémát idegrendszeri zavarok, tumor, túlzott koffein vagy alkoholfogyasztás is okozhatja.
Fájdalmas hólyag szindrómád van
A fájdalmas hólyag szindrómában szenvedők esetében a kismedencei idegek sokkal gyakrabban küldi meg a vizelésre szólító jelet az agynak, mint az egészséges embereknél. A beteg pedig gyakran, de nagyon keveset tud üríteni. Extrém esetekben akár napi 60 mosdó látogatást is jelenthet a „gyakran”. A probléma medencei, végbél és gátizom fájdalmat is okozhat, ami erősen jelentkezik szexuális együttlét közben.
Olyan dolgokat eszel, amelyek irritálják a hólyagodat
Bizony nem csak a gyomrodat tudja irritálni az, amit elfogyasztasz. A kávé, az alkohol, a tea, a szénsavas italok, a fűszeres ételek, a citrusfélék és a paradicsom akár a húgyhólyag-irritációt is okozhatnak. Ezek az ételek ugyanis lehetnek elég savasak ahhoz, hogy irritálják a húgyhólyag falát, de ez nem mindenkinél fordul elő. Az irritáció következménye lehet a gyakori vizelési inger is.
Medencefenéki betegséged van
A kismedence környéke olyan izmok csoportját is magában foglalja, melyek támogatják a medence különböző szerveinek működését, többek közt a húgycső és a húgyhólyag esetében is. A medencefenéki betegségek nagyon sokfélék lehetnek, mégis nagyon gyakori tünet a bél kontrollálásának és a húgyhólyag szabályozásának problémája.
A gyakori vizelési ingerért felelős lehet a szülés, ami károsíthatja a medencefeneket, valamint az öregedés, ami a hólyag izmainak gyengülését okozza.
Cukorbeteg vagy
A cukorbetegeknek gyakrabban kell a mosdót használniuk, mert felesleges cukor képződhet a vérben, ami a veséket túlműködésre készteti. Amennyiben a vese nem képes kezelni az extra cukrot, az a vérből a vizeletbe kerül. Ha fennáll a cukorbetegség gyanúja, mindenképpen keress fel egy orvost!
Kicsi a hólyagod
Egy átlagos húgyhólyag nagyjából 1-1,5 bögre folyadékot képes magában tartani. Ha valakinek ennél kisebb méretű a húgyhólyagja, értelemszerűen kevesebb folyadékot tud eltárolni, így gyakrabban kell meglátogatnia a mosdót. A kis hólyag nem betegség, egyszerűen egy méretbéli különbség, mint azonos magasságú emberek lábméreteinek különbsége is. Ha úgy érzed, a kis hólyagod már a mindennapjaidat is megkeseríti, az orvos cisztoszkópia során igazolhatja a kis hólyag diagnózisát, és tanácsolhat pár olyan gyakorlatot, amivel edzheted a hólyagod, hogy tovább bírja.
Fontos megjegyezni, hogy szakorvos által végzett vizsgálat nélkül nem lehet diagnózist felállítani, és kezelni sem lehet a problémát. Ha a fenti tüneteket észleled magadon, mindenképp járj utána az okoknak!