
Szöveg: Csaba Eszter, pszichológus | 2019.03.20. | Frissítve: 2021.08.12. | |
Miért éri meg jó viszonyban kerülni a testeddel, és hogyan segíthet ebben a futás is? Csaba Eszter pszichológus szakértőnk írásából kiderül.
Biztosan te is szemtanúja voltál már az interneten olyan szituációnak, hogy egy testesebb ember vagy egy itt-ott előbukkanó úszógumival rendelkező sportoló nő fényképe alá negatív, becsmérlő kommentek érkeztek (ez az úgynevezett body shaming – magyarul testszégyenítés – egyik formája). Az online világban gyakran találkozhatsz olyan véleményekkel is, melyek szerint a body positive mozgalmak szinte irritáló módon erőltetik az emberi test sokszínűségének elfogadását. Arról nem is beszélve, mondják a kritizálók, hogy a túlsúly egészségtelen, tehát az egészségtelen életmód mellett teszi le a voksát mindenki, aki bármilyen módon beáll ezen mozgalmak mögé. Az előbbi gondolatmenetben azonban akadnak nagyon komoly logikai bakik, amik nem mellesleg tovább mélyítik az embereknek a saját testükkel való rossz viszonyát, sőt bizonyos szempontból az egészségi állapotukra is negatív hatással vannak.
Mit üzen a body positive mozgalom?A body positive mozgalom célja, hogy hirdesse: fontos, hogy több elfogadással, törődéssel, megbocsátással fordulj a tested felé. Hiszen az egészség, a testi-lelki jóllétre való törekvés nehezen valósulhat meg az önmarcangolás, a gyűlölet, a szervezet kizsákmányolásának táptalaján. Éppen ezért nemcsak a divatban, de a tömegmédia minden területén igyekszik népszerűsíteni, hogy az emberi test sokféle lehet. Minden test, minden állapot megérdemli az elismerést, az elfogadást. A szépség sokszínű, változatos! És senkinek nincs joga megszégyeníteni, elítélni embertársait a kinézete miatt. |
Állandó változásban
Élmények és önismeret
„Az ember rájön, hogy mindenféle időben lehetséges fizikailag az utcán tartózkodni, és a szemerkélő eső is lehet kellemes és hangulatos. Testkép: szerintem a futáskor felszabaduló endorfin ad egy »szupervumen-érzést«.”
„Beépült a tudatomba az »akkor jó, ha fáj!«, azaz hogy nem minden fájdalom rossz.”
„Voltak nagyon futós, nem futós és közepesen futós időszakaim is, de a közös mindegyikben, hogy busz után szaladni, lépcsőn felmászni nem okoz kihívást, és a két kisfiammal is simán bírom a gyűrődést. És emiatt nagyon hálás vagyok a sokat szidott, tükörben nem annyira elviselt látványú testemért.”
„És ez persze önismeret. Átültethető az életemre is, hogy nem kell mindig, mindent, egyszerre, azonnal és 120%-os erőbedobással csinálni. Lehet 70-80%-on is haladni (munkában, életben, bármiben) és akkor is magasra juthatok. Sőt! :)”
„Kezdetben a súlyvesztés céljával vágtam bele a futásba. Ahogy jó irányba változott a testképem, az önbizalmam is nőtt.”
„Emlékeztet arra, hogy ne akarjak túl sokat, adjak esélyt a testemnek, magamnak, ne legyek telhetetlen. És még sorolhatnám, de aki rendszeresen fut, az ezt mind tudja.”
„Szerettem az akkori testemet is, meg a mostanit is. Mindegyiknek megvolt a létjogosultsága. De szerintem »testváltozni« is akkor lehet tartósan, ha megbékélsz a jelenlegi testeddel is.”
Ha megengeditek, néhány szóban össze is foglalom a fentieket:
Önismeret, önértékelés, testtudat, a gondolkodás változása, elfogadása annak, hogy a fejlődés egy utazás, és a test aktuális állapotának elfogadásával segíthetjük azt.
Hát kell ennél több? Fussatok!
Egyébként kell, pontosabban lehet ennél többet tenni, mert úgy tűnik, hogy a sportolás mellett vannak még olyan gondolkodásbéli trükkök, amik segítik az énkép tudatos alakítását. Ugyanis az ok-okozati viszony nem egyértelmű, de az aktív életmód elkezdését hátráltathatják a testünkkel kapcsolatos rossz érzések. És ez egy lépéssel még messzebbre visz, mert így nem tudjuk használni az önértékelést növelő sportolást önmagunk megerősítéséhez. Sajnos ez egy ördögi kör.
Amikor szorongsz a tested miatt, van rá esély, hogy nem köteleződsz el könnyen a sport irányába. Ennek többféle oka is lehet, például az, hogy nehéz magára a tevékenységre, illetve annak élvezetére koncentrálni, miközben a tested mérete miatt aggódsz. Vagy azon, hogy milyen tekintettel figyelik az utcán sétálók a lassabb tempódat, a zihálásodat.
Mit tehetsz tehát azért, hogy sportosabb életet élj, és jobban érezd magad a bőrödben?
- Barátkozz a testeddel, és keress támogató közösséget, például egy futóklubot, futóegyesületet.
- Köteleződj el a testeddel kapcsolatos pozitív kommunikáció mellett! Kerüld az önmagadra tett negatív megjegyzéseket („Dagadt disznó vagyok.”), és cseréld le a képességeidet, tetteidet dicsérő kommunikációra („Erős vagyok. Gondoskodom magamról, ápolom a testemet.”)! Ezeket kiírhatod a tükrödre vagy kiteheted a telefonod képernyőjére, hogy emlékeztessenek: fontos az attitűdváltás. Van rá esély, hogy ez nem megy egyik pillanatról a másikra, és talán gyakorlást igényel. Gyakorolj!
- Fókuszálj arra, hogy mire képes a tested! Keress olyan edzőket, akik tisztában vannak az eltérő igényekkel, értenek ahhoz, hogyan tudnak segíteni a futóvá válásban. Jelölj ki sportcélokat, amiken jól mérhető a fejlődés, és mindig adnak lehetőséget az előrelépéshez. A centikben és grammokban meghatározott cél hamar megöli a motivációt.
- Légy proaktív! Találd meg a flow-t, azaz a teljesítményben átélt élvezetet futás közben, valamint a mozgásnak azt a formáját, amiben el tudsz merülni, fel tudsz oldódni. Csatlakozz csoportokhoz! Tapasztalatból mondom, hogy ahol maga a tevékenység és a közösségi lét a cél, nem pedig a marketing és a bícsbádi, ott nagyon megtartó és motiváló emberekkel lehet megismerkedni. Olyan közösséget is találhatsz, amelynek tagjai hasonló élethelyzetben vannak, mint te (lásd: futó babakocsis családok).
- Köteleződj el magad is a body positive szemlélet mellett. Teljesen torz hozzáállás a 21. században, hogy csak egy adott testalkat lehet egészséges, sportos, esztétikus és elfogadható. Vedd észre, hogyan manipulál a média és az online tér! Vedd észre, hogy sokszor te magad is ítélkezel mások teste felett, sőt, ebből kiindulva akár ismeretlenül erkölcsi ítéletek is születnek róla a fejedben. Az elvárt, divatos testalkatnak megfelelni nem jelent automatikusan egészséget vagy boldogságot. Ez egy tévhit. Az emberi test mindenféle méretben és formában képes az aktivitásra és az egészséges életmód kialakítására. Törekedj a saját utad megtalálására!
Ezekkel a lépésekkel nem csak önmagadért, hanem a gyerekeidért és a környezetedért is nagyon sokat tehetsz. Ha pedig úgy érzed, támogatásra van szükséged ehhez, kérd akár szakember segítséget is!