Szöveg: Németh Györgyi | 2016.10.06. | Frissítve: 2019.11.16. | |
Egy kezdő triatlonos fejében számtalan kérdés kavarog. Tájékozódni kell a verseny logisztikájáról, aztán ott van a nyílt vizi úszással kapcsolatos para, és a bringázás önmagában is nagy falat. Mindenkinek megvan az a pont, ami nyugtalansággal tölti el, a versennyel járó pozitív izgalmak mellett. Az első triatlon versenyem előtt én leginkább attól féltem, hogy szakadó esőben kell versenyeznem, és egy kanyarban kicsúszok a bringával.
A triatlonban sokkal többször esik szó a balesetveszélyes helyzetekről egy beszélgetés során, mint mondjuk futó körökben - nem ok nélkül. A nyílt víz, a bringa sebessége, egy rosszul bevett kanyar, egy defekt, a kavicsos országút, az autósok, egy rutintalan vagy vakmerő versenytárs, egy kis figyelmetlenség, bizony okozhatnak kellemetlen perceket vagy akár komoly sérüléseket is. A baleseteket elkerülni nem lehet, de csökkenthetjük a kockázatot egy kis odafigyeléssel.
Összegyűjtöttem azokat a biztonságos versenyzéssel és edzéssel kapcsolatos jótanácsokat Szabó Anna és Kis Gyula (Kis Tri csapat) segítségével, melyeket érdemes átgondolnia minden amatőr triatlonosnak. Ha pedig mégis bekövetkezne a baj, akkor egy sportolóknak összeállított biztosítási csomag segítségével a legjobb segítséget kaphatod a felépülés során.
Tippek a biztonságos úszáshoz
- A legtöbb triatlon versenyen nyílt vízben kell úszni, ami más közeg, mint a medence. Mielőtt nyílt vizi versenyen indulnál, keress egy edzőcsapatot, akikhez be tudsz csatlakozni. Egyedül soha ne menj nyílt vízbe edzeni!
- Hideg vízben mindenképp vegyél fel triatlonos úszó neoprént. Sok versenyen úgyis kötelező a neoprén használata.
- Ha rosszul éreznéd magad úszás közben, akkor feküdj fel a vízre és emeld a magasba a kezed, hogy a kísérők vagy a versenybírók észrevegyenek.
- Ha elfáradsz úszás közben, akkor válts úszásnemet, ússz háton vagy mellben. Bár ez utóbbinál ügyelj, hogy ne rúgd meg a körülötted úszókat.
- Ha nem vagy igazán erős az úszásban, akkor inkább a mezőny végéről rajtolj, hogy elkerüld a gyorsabb úszók rúgását és ütéseit.
- Úszás előtt két órával már ne egyél, és soha ne rágózz verseny vagy edzés közben.
Tippek a biztonságos bringázáshoz
A triatlonban talán a bringázás a legtöbb veszélyt magában hordozó szám. Edzésen és versenyen ugyanolyan fontos, hogy maximális figyelemmel legyél a pályán!
- Mindig csak műszakilag hibátlan bringával tekerj. Működjenek a fékek, a váltók, a lámpák, a csavarok legyenek meghúzva mindenhol.
- Legyen rajtad sisak edzésen és versenyen egyaránt.
- Edzés közben viselj láthatósági cuccokat és mindig öltözz az időjárásnak megfelelően. Hűvös időben már számolj a menetszéllel. Legyen nálad egy vékony dzseki, plusz rétegként.
- Bringázás közben mindig nézz előre legalább 15 méterrel, és figyeld az utat.
Az útfelület és az esetleges úthibák, sok baleset okozói lehetnek, mint például: csatornafedél, kátyúk, fekvőrendőr, egyenetlen felületek, éles tárgyak, csúszós felületek (sár, apró kavicsos részek, nedves útszakaszok). Ezeken a részeken mindig menj lassabban! Versenyen ezt betartani nagyon nehéz, mert mindenkit hajt az adrenalin, de legyen a biztonságod az első. - Ügyelj, hogy ne kacsázz bringázás közben az autóúton! Legyen a viselkedésed kiszámítható az autósok és a versenytársak számára.
- Tanulj meg hátranézni a vállad felett úgy, hogy közben a bringát egyenesen tudd tartani. Míg ez nem megy, ne menj ki autóútra.
- Használd irányváltásnál a karodat, jelezz a forgalomban haladóknak, hogy merre szándékozol kanyarodni, és várd meg azt a helyzetet, amikor az irányváltást biztonságosan meg tudod csinálni.
- Versenyen térj ki balra, és kellő távolságból kezdd meg az előzést.
A Global Cycling Network ajánlata szerint minden bringázás előtt ellenőrizd a következőket:
fékek állapota, keréknyomás, és a kerékzárak helyzete.
Hetente egyszer ellenőrizd:
hogy a kormánynak, a keréknek, a pedáloknak nincs-e kis játéka. Illetve hetente egyszer ellenőrizd a gumik állapotát is.
- Tanulmányozd a közlekedési szabályokat hogy hol lehet és hol nem lehet kerékpározni. Ebben segít a kerekparosklub.hu oldal. Ugyanakkor tartsd a fejedben azt a “szabályt” is, hogy elsőbbsége annak van, akinek azt megadják.
A saját biztonságodra csak magad ügyelhetsz, de még így is előfordulhatnak balesetek. Azért mert bringázol, ne számíts extra figyelemre az autósok részéről. A bringás balesetek statisztikái azt mutatják, hogy lakott területen történik a legtöbb baleset.
Tipikus bringás baleseti helyzet, mikor a kerékpáros egyenesen továbbhalad, de az autós kanyarodik, írja a kerekagy.hu.
Tippek a biztonságos futáshoz
A versenyek futószámában a legtöbb rizikót általában a nagy meleg szokta okozni. Sokan kapnak hőgutát vagy szenvednek a kiszáradás kezdeti tüneteitől. Viselj olyan ruhát, ami megfelelően szellőzik, és védd a bőröd a káros sugaraktól. Mire figyelj a triatlon verseny futószámában?
- Figyelj a frissítésre. Ne teljen el 15 perc úgy, hogy nem kortyolsz isot/vizet, főleg nagy melegben. A téli futások során se feledkezz meg a folyadék pótlásáról.
- Mindig viselj olyan futócipőt, ami a te lábad anatómiai adottságainak megfelelő.
- Ha bringás úton, esetleg autóút szélén futsz, mindig haladj a közlekedés irányával szemben, hogy lásd a forgalmat.
- Alakítsd ki a regenerációs szokásaidat, ne told túl az edzéseket, mert könnyen sérülés lehet a vége.
- Fokozatosan szoktasd hozzá a szervezeted az őszi hűvös edzésekhez, ugyanez érvényes nyáron is.
- Csinálj kombo edzéseket, hogy megszokd az egyik sportból a másikba történő átállást. Ezzel is megelőzheted a sérüléseket.
+1
Amikor tervezgeted a triatlon versenyeidet, a biztonsággal kapcsolatban is tájékozódj!
Nézd meg a pályarajzot, és olvasd el a szervezők által írt instrukciókat. Vannak olyan versenyek, ahol a bringás számban részleges útzár van, van ahol a verseny teljes útvonalát lezárják a fogalom elől. Érdeklődj korábbi években induló versenyzőktől, hogy a biztonsággal kapcsolatban kinek milyen tapasztalatai vannak.
Jó sportolást! Vigyázz magadra!