
Szöveg: Szabó Anna – futó- és triatlonedző | 2021.08.25. | |
Szakértőnk tanácsai.
Felkészültél, a lábadban ott vannak a kilométerek, erős vagy fejben, kicsattansz az energiától és alig várod a rajtot? Szuper! Szabó Anna triatlon- és futóedző hozott öt tanácsot, amit érdemes megfogadni, ha nem szeretnéd már a verseny előtt elszúrni a versenyt.
Ne kezdj el ész nélkül edzeni!
Semmiképp se a verseny előtti napokban pótold a kimaradt hosszabb futást vagy intervall edzést. A félmaraton előtti napokban kizárólag könnyű, átmozgató jellegű edzéseket végezz, néhány belepörgetéssel. A kemény keresztedzéseket is mellőzd, és ne most indulj több 10 kilométeres városnéző körútra se. A megfelelő edzettségi állapot nagyon fontos, de ha fáradtan állsz rajthoz, az keresztülhúzhatja a számításodat.Egyél, igyál rendesen, de ne ess túlzásba!
Ne told túl se a szénhidrátfeltöltést, se a folyadékbevitelt. Ha túlzásba es(z)el, akkor a verseny előtt még hízhatsz is, és a plusz kilók nem tesznek jót a futótempónak. Nem kell tehát betolni egy óriási pizzát ebédre, és vacsorára sem kell két pofára enni a tésztát; tarts mértéket!Ne hagyd ki a reggelit!
Reggelizz úgy, mint máskor, ha kávézol, akkor az is mehet, de ne indulj el reggel üres gyomorral. Ne próbálj ki semmi újat, és kerüld a rostdús ételeket, ha nem szeretnéd a verseny egy részét a toi-toiban tölteni. Ugyanez igaz egyébként a verseny közbeni frissítésre is; csak a kipróbált és bevált frissítést alkalmazd.Ne bulizz hajnalig és kerüld az alkoholt!
A félmaraton előtti napok ne a féktelen partizásról szóljanak, hiszen nem csak a túlzásba vitt edzés, hanem a túlzásba vitt éjszakai élet sem túl pihentető. Ne fogyassz alkoholt; egyrészt a vízhajtó hatása miatt (dehidratáltan nem jó ötlet félmaratont futni), másrészt pedig az alkohol az izmokban reakcióba lép a szénhidrátokkal, ami miatt a regenerációs idő elhúzódhat.Ne most próbálj ki új sportot!
Ha sosem szoktál bringázni, squasholni, teniszezni, falat mászni, siklóernyőzni, akkor ne most kezdd el. Viccet félretéve: ne most próbálj ki valami újdonságot, pláne ne olyat, ami sérülésveszélyes. (A „ne próbálj ki semmi újat” tanács egyébként igaz a sportcuccokra is: versenyen ne fuss olyan ruhában, cipőben, amit még nem próbáltál!)