
Szöveg: Viniczai Andrea | 2020.10.28. | Frissítve: 2021.01.26. | |
Istock | A kezdő futók tele vannak kérdésekkel és még futóként is vannak nőket érintő speciális kérdések
A futás mindenki számára futás, nincs különbség. A pasikat és a csajokat is ugyanazok a témák foglalkoztatják futóként: hogyan lehet gyorsabban futni, hosszabb távokat teljesíteni, még tovább fejlődni. De majdnem biztosak vagyunk benne, hogy akadnak olyan kérdések, amelyek kifejezetten a kezdő női futókat érdeklik. Csokorba gyűjtöttük ezeket.
1. Mit kezdjek a hajammal futás közben?
Ha hosszú hajad van, akkor számodra ez a téma nem bonyolult, hiszen egyszerűen copfba kötheted a hajadat vagy a neten milliószámra található fonási és hajkötési minták szerint is készíthetsz magadnak futós frizurát. De mihez kezdjenek tincseikkel a félhosszú hajú lányok? Ma már minden drogériában kaphatóak hajpántok, csatok, amivel el tudod igazítani úgy a hajad, hogy ne zavarjon futás közben. De bevallom, nekem sem az elcsatolás, sem a hajráf nem áll jól, így én a sapkára szavazok. Tavasztól őszig sildes futósapi van a fejemen, télen pedig valami kényelmes meleg sapka. És ott vannak a fejpántok is, amik szintén remekül lefogják a hajat.
Tipp: Olyan megoldást válassz, ami nem zavar futás közben, azaz nem fújja a szél a szemedbe a hajadat, de amit még mindig csajosnak tartasz.
2. Hogy találok jó sportmelltartót?
A tökéletes sportmelltartót megtalálni talán nehezebb, mint a megfelelő futócipőt. Márkaajánlásokat itt is elfogadhatsz, mint a cipőknél, de itt sem tudod megúszni, hogy felpróbáld, tényleg tökéletesen tart és illeszkedik-e. Próbálj fel különböző márkákat és modelleket, míg meg nem találod az igazit. Fontos, hogy olyan anyagból készült melltartót válassz, ami elvezeti az izzadtságot, hiszen elég kellemetlen verítéktől nedves és nehéz felsőben futkosni.
Tipp: A próbafülkében emeld fel a karod és ugrálj néhányat. Nézd meg, hogy mennyire tart jól a melltartó. Nézd meg az anyagát és a varrásokat is, kényelmes-e mindenhol, ahol érintkezik a bőröddel.
3. Futhatok-e a pirosbetűs napokon?
A menstruációs ciklusa minden nőnek más és más. Ezért míg van, aki meg sem érzi ezeket a napokat, addig van, aki el sem tudja képzelni, hogy ilyenkor felkeljen a fotelből. Ha szokott görcsölni a hasad vagy fájni a fejed a mensid alatt, semmiképp se erőltesd a futást. Elég, ha egy kényelmesebb tempójú sétával vagy jógával helyettesíted ilyenkor a sportot. Semmiképp se javasolt fájdalomcsillapító vagy egyéb gyógyszer bevétele mellett sportolni.
Tipp: Ha most kezdtél el futni, próbálgasd mi és hogyan esik jól az edzésen a menstruációd alatt. Ne erőltesd az erősebb futásokat, ha kényelmetlenül érzed magad közben.
4. Mi van, ha pisilnem kell edzés közben?
Sajnos városaink nem bővelkednek nyilvános vécékben. Ha edzés közben pisilned kell, akkor két lehetőséged van: vagy hazarohansz vagy megoldod útközben. Szerencsére ma már sok olyan kávézó, benzinkút, bevásárlóközpont van, ahol lehet ingyen használni a mosdót. Ha erdőben futsz, akkor a kérdés nem kérdés... .
Tipp: Az edzésed megtervezésénél vedd figyelembe, hol lehetnek olyan helyek, ahol könnyíteni tudsz magadon.
5. Baj, ha futás közben vizeletcsepegést észlelek?
Először is, ne ess pánikba! A futás közbeni inkontinencia sokkal több nőt érint, mint gondolnád. Sajnos a téma még mindig tabunak számít, ezért sokan inkább lemondanak a futásról, mintsem, hogy utánajárjanak a probléma gyökerének. Én azt javaslom, ne add fel, rengeteg módszer (torna, kezelés… stb.) elérhető a kellemetlenség megszüntetésére.
Tipp: Ne az internetes fórumok kommentjeiből próbáld „megszakérteni”, hogy nálad mi okozza a vizeletcsepegést. Keress fel egy szakembert és konzultálj vele.
6. Mit csináljak, ha beszólnak futás közben?
Közel húsz éve futok, és csupán néhány alkalommal fordult elő, hogy valaki rosszindulatú megjegyzést tett rám. Nyilván rosszul esett, jó sok futókilométernek és évnek kellett eltelnie, hogy ma már abszolút hidegen hagyjon az ilyesmi.
Tipp: Az energiát inkább az edzésedre fordítsd és ne arra, hogy felbosszantsd magad egy buta beszóláson. Én személy szerint lesajnálom magamban az illetőt és baromi büszke vagyok magamra, hogy megint futócipőt húztam és sportolok.
7. A hidegebb hónapon váltsak futópadra?
Nincs olyan szabály, hogy 5 fok alatt kizárólag a beltéri edzés ajánlott. Már a kedvezőbb árakat kínáló diszkontáruházakban is kaphatóak olyan téli futóruházatok, melyek viselésével nem szükséges futópadra váltanod a hidegebb hónapok beköszöntével. Persze figyelned kell rá, hogy megfelelően védd a fejed, torkod, mellkasod. Használj technikai öltözetet, ami nem izzad rád a futás közben.
Tipp: Ne öltözz túl! Nem baj, ha az első pár percben még fázol egy kicsit. Ha beindul az edzés, már nem fogsz dideregni. Viszont elég kellemetlen, ha már a tizedik percben úgy érzed, hogy kályhával fűtenek a futófelsőd alatt.
8. Lehet sminkben futni?
Vannak lányok, akik smink nélkül meztelennek érzik magukat. Persze futni is lehet sminkben, de nem árt néhány dolgot fejben tartani. Ha nem vízálló termékeket használsz, előfordulhat, hogy edzés után úgy érsz haza, mintha egy horrorfilm-válogatáson jártál volna.
Tipp: Kerüld az alapozót és a púdert. A vastag „vakolat” alatt nem tud lélegezni a bőröd sportolás közben, így esélyes, hogy kipattogzik vagy pattanásos lesz. Ha mindenáron szeretnél valamit kihangsúlyozni, akkor az inkább legyen a szemed.
9. Hogy lehet futni szemüvegben?
Ha sokat edzel, elég gyorsan. Viccet félretéve, simán lehet. Ha megtalálod a számodra megfelelő sport-szemüveget, észre sem fogod venni, hogy rajtad van, mert tökéletes anatómiai illeszkedésének köszönhetően stabilan fekszik majd az arcodon. Találhatsz olyan modellt, ami futás közben is pontos látást biztosít, de közben alkalmazkodik a különböző fényviszonyokhoz, kiváló kontraszt-látást biztosít, és olyan anyagból készül, ami ellenálló a használattal együtt járó hatásokkal szemben.
Tipp: Számos napszemüveg elérhető már dioptriázható változatban is. Így két legyet ütsz egy csapásra!
10. Nem ciki, ha szúr az oldalam?
Kezdő futók gyakori problémája, hogy szúrni kezd az oldaluk. Ilyenkor abszolút nem ciki sétára váltani, meglátod, néhány edzés után el fog tűnni ez a problémád. Az oldalszúrás mögött állhat a ritmustalan légzés, de akár a nem megszokott túl gyors futás is.
Tipp: Fokozatosan emeld a terhelést az edzéseken. Másfél-két órával az edzés előtt már ne egyél és mielőtt elkezded az edzést, melegíts be jó alaposan. Ha futás közben elkezd szúrni az oldalad, válts lassabb tempóra vagy sétálj bele nyugodtan. A légzésritmus változása többnyire rendezi a problémát.