Iratkozz fel hírlevelünkre!

Felhasználási feltételek

Írj nekünk

13 tévhit a fogyással kapcsolatban

Istock | Futás, fogyás, tévhitek

Mítoszok a táplálkozásban.

A jóhiszemű fogyni vágyók hajlamosak megfogadni fogyókúrás hiedelmeket, ez pedig könnyűszerrel alááshatja a testúlycsökkentés eredményességét. Ha egy kicsit is mélyebbre ásol, hamar rájöhetsz, hogy a „csodatrükkök” egy részét teljesen félremagyarázzák. Fusd végig listánkat, és győződj meg arról, hogy mindent helyesen értelmezel-e, különösen akkor, ha fogyni szeretnél, az egészséges táplálkozás a célod, vagy csak meg akarod tartani a súlyod.

1. A fogyókúrás étrendek nem érnek semmit

Sokan azt mondják a hagyományos diétákról (mint pl. a kalóriakontroll), hogy nem elég hatékonyak, ezért nem is kezdenek bele, ha fogyni szeretnének. Tény, hogy bizonyos kutatások szerint a túlzásba vitt táplálékmegvonásra építő diéták jojóeffektushoz vezetnek. Az is tény, hogy sokan visszahízzák a kínkeservesen leadott kilókat. Ám ez még nem jelenti azt, hogy a fogyókúrás étrend nem ér fabatkát sem!

A súlycsökkenés érdekében másképpen kell táplálkoznod, amely már önmagában is egyfajta diéta. De ha egy fogyást ígérő étrend azt hangoztatja, hogy azt eszel, amit csak akarsz, annyit, amennyit csak akarsz, és mégis lefogysz, nagy valószínűséggel csalódni fogsz benne.

 

 

2. A keményítőtartalmú ételektől hízni fogsz

Odavagy a krumpliért és a kenyérért, de teljesen kerülöd ezeket az élelmiszereket, mert azt olvastad, hogy csak a kilók száma szaporodik tőlük? Ez sem igaz. Az olyan keményítőtartalmú ételek, mint a fehér kenyér vagy a fehér rizs valóban magas kalóriatartalmú, ám alacsony tápértékű, „üres” szénhidrátforrások. Ám a tévhittel ellentétben csak akkor hizlalnak, ha túl sokat eszel belőlük. A burgonya például magas keményítőtartalmú, de mellette sok mikrotápanyagot is tartalmaz, vagyis nyugodtan beillesztheted a súlycsökkentő étrendedbe. Persze fontos törekedni a mértékletességre,valamint odafigyelni az adag méretére!

 

3. A fogyás érdekében gyakran egyél kis adagokat

Ha gyakran eszel keveset, az segíthet abban, hogy lefogyj – hallhatod gyakran. Azt azonban hasznos tudni, hogy bizonyos tanulmányok szerint az étkezések megnövekedett száma az étvágyat is növelheti, ami máris a kelleténél magasabb kalóriabevitelt eredményez.

Több módszer létezik annak megállapítására, hogy maximum mennyi kalóriára van szükséged a fogyáshoz. Akadnak szakemberek, akik szerint a gyakran elfogyasztott, kis mennyiségű étel segít kordában tartani az étvágyat, míg mások a napi 2-3 nagyobb étkezésre esküsznek. Egyik sem feltétlenül jobb vagy rosszabb a másiknál, érdemes kitapasztalnod, hogy számodra melyik a legcélravezetőbb megoldás!

 

 

4. A mogyoróvaj segíti a fogyást

Rengetegen imádják a mogyoróvajat, ezért nem is csoda, hogy félremagyarázott mítoszok keringenek a fogyasztásának előnyeiről. Az igazság az, hogy a mogyoróvaj zsírtartalma nagyon magas, és márkától függően bizony jelentős mennyiségű cukrot is tartalmazhat.

Kevés fogyókúrázó rendelkezik olyan szilárd akaraterővel, hogy csakis a megengedett kevéske mennyiségben illessze be a mogyoróvajat a diétás étrendjébe. A krémes finomság valóban gyorsan eltelít, és fogyasztása után sokáig fenntartja a jóllakottság érzését, ám a legtöbb fogyni vágyó számára túl sok kalóriát és zsírt tartalmaz, ami egyáltalán nem segíti a súlyvesztést. Ezért ha van otthon mogyoróvaj, a mértékletesség elengedhetetlen a siker érdekében!

 

5. A banán hizlal

Egy banán 100-150 kalóriát is tartalmaz a méretétől függően, ezért elterjedt tévhit, hogy aki fogyni szeretne, iktassa ki az étrendjéből. Pedig a banán nem hizlal, ráadásul tele van fontos tápanyagokkal, mint például kálium, magnézium vagy B6-vitamin. Ha egy banánnal dúsítod a smoothie-dat, máris sokkal jobban jársz, mintha telített zsírban gazdag jégkrémmel tennéd ugyanezt.

 

 

6. Alacsony glikémiás indexű élelmiszereket fogyassz a fogyás érdekében

Sok olyan diétás módszer létezik, amely az alacsony glikémiás indexű élelmiszereket veszi alapul. Az étrendet követők csakis olyan ételeket fogyasztanak, amelyek alacsony glikémiás indexű élelmiszerekből készülnek. Fontos tudni azonban, hogy nem minden alacsony GI-s élelmiszer alacsony kalóriatartalmú, és közel sem mind ideális, ha túlsúlytól szeretnél megszabadulni. Vegyük például a szalámit, amely bár alacsony glikémiás indexű, bizonyára nem túl sok fogyókúrázónak segített eddig, hogy megszabaduljon a fölös kilóitól...

Természetesen léteznek olyan alacsony glikémiás indexű élelmiszerek, amelyek kalóriatartalma is alacsony, ezért remekül beilleszthetők a súlycsökkentő táplálkozásba – legyél tudatos, amikor összeállítod az étrendedet!

 

7. A testsúlycsökkentő műtét csalás

Sokan úgy tartják, hogy a testsúlycsökkentő műtét lehet a következő lépés azok számára, akik minden hagyományos fogyási módszeren túl vannak, eredménytelenül. De ez nem ilyen egyszerű!

Azok, akik bariátriai műtéten esnek át, nagyon szigorú diétát és edzésprogramot követnek a beavatkozás előtt és után egyaránt. Ráadásul sokan számolnak be kellemetlen mellékhatásokról, mind testileg, mind a társas életüket illetően.

A testsúlycsökkentő műtét nagyon komoly elköteleződést igényel, és soha nem szabad könnyű megoldásként tekinteni rá!

 

8. A reggeli felpörgeti az anyagcserét

Sok sikeres fogyókúrázó esküszik arra, hogy minden reggel tápláló fogásra van szüksége a szervezetnek. Tény, hogy egy jól megválasztott reggeli lecsökkenti a későbbi étel utáni sóvárgást, és megakadályoz abban, hogy beugorj a pékségbe valamiért, ami az egekbe röpíti a napi elfogyasztott kalóriáid számát. Az viszont tévhit, hogy a reggeli felpörgeti az anyagcserét!

Egyes fogyni vágyók remekül elvannak reggeli nélkül, mások pedig úgy alakítják ki a testúlycsökkentő étrendjüket, hogy abba a reggeli is beleférjen. A napi kalóriabevitel a meghatározó elsősorban, és nem az, mikor eszel.

 

 

9. A magas intenzitáson végzett edzések jobbak

magas intenzitású intervall edzések népszerűsége töretlen, a fogyókúrázók hajlamosak azt hinni, hogy csakis a HIIT, a CrossFit vagy a Tabata-edzésektől fognak leadni a súlyukból.

A magas intenzitású edzések fogyásban betöltött szerepe nem kérdőjelezhető meg, de ha ki szeretnéd hozni belőlük a legtöbbet, alacsony és közepes intenzitású tréningeket is végezned kell mellettük! A könnyű edzések ugyanolyan fontosak az egészséges, erős és fitt test elérésében!

 

10. A több fehérje mindig jobb

fehérjedús ételek hosszabb ideig tartó teltségérzetet biztosítanak, és nagyban hozzájárulnak ahhoz, hogy az izomtömeg ne kezdjen csökkenni. Ha erősítő edzéseket is végzel, a fehérjének elengedhetetlen szerepe van az izmok építésében. Ez mind igaz, de itt is lényeges, hogy ne ess túlzásokba! Hiszen a fehérje mellett a szervezetnek a megfelelő működéshez szénhidrátokra és zsírokra is szüksége van. Fontos a fenti makrotápanyagok kiegyensúlyozott bevitele, és az is, hogy ne lépjük túl a napi megengedett kalóriabevitelt.

 

 

11. A természetes élelmiszerek mindig jobbak, ha a fogyás a cél

A tudatos fogyasztók rendszerint természetes élelmiszereket vesznek le a boltok polcairól, hogy ezzel is hozzájáruljanak az egészségük megőrzéséhez. Vajon minden természetes élelmiszer beilleszthető a fogyókúrás étrendbe is? Nem!

A „természetes” szónak nehéz meghatározni a pontos definícióját. A jó kereskedő úgy használja a kifejezést, hogy még azokat az élelmiszereket is „természetes” címke alatt próbálja eladni, amelyek csak látszatra azok. Mivel neked a fogyás a célod, más szemmel kell nézned mindenre. Ott van például az avokádó: természetes is, egészséges is, ám nagyon magas a kalóriatartalma, ezért ha a fogyás a célod, fontos, hogy a zsírtartalmával kalkulálva illeszd be az étrendedbe!

Mielőtt tehát kifizetnéd a kosarad tartalmát, amelybe természetes élelmiszereket pakoltál, azt is nézd meg, hogy a fogyást elősegítik-e.

 

 

12. A zsírégető „csodaszerek” felgyorsítják a fogyást

Mindenki látott már olyan reklámot, amely szerint az adott termék „tudományos kísérletekkel igazoltan” segíti a súlyvesztést. A fogyikapszulákat vagy egyéb étrend-kiegészítőket gyakorta azzal a szlogennel próbálják eladni, hogy az anyagcserét felpörgetve fogsz több zsírt elégetni.

Az a baj, hogy a tudományosnak kikiáltott bizonyítékok gyakran nem megbízhatók. Lehet, hogy egyes kapszulák felgyorsítják az anyagcserédet, de nem annyira, hogy látványosan beinduljon tőle a fogyás. Az még hagyján, ha semmit nem érsz el a szedésükkel, de akár veszélyt is jelenthetnek az egészségedre!

 

13. Egészségesen táplálkozni nagyon könnyű

Előbb-utóbb mindenki szembesül vele, hogy fogyni nem egyszerű feladat. Éppen ezért hajlamosak vagyunk annak a hirdetésnek, könyvnek vagy programnak hinni, amely könnyű fogyást ígér.

Soha nem egyszerű egy berögzült szokást megváltoztatni, ez alól a táplálkozási szokások sem kivételek. Sőt, az étkezés önmagában nemcsak személyes, de társadalmi és kulturális vetülettel is rendelkezik, ami még nehezebbé teszi a változtatást. Mégsem lehetetlen vállalkozás megtanulni, hogy mik az egészséges étkezés alapjai. Szánj rá elegendő időt, légy kitartó. Vajon megéri? Természetesen igen! Még mielőtt belevágnál, informálódj, legyen, akihez szakmai támogatásért fordulhatsz, valamint tűzz ki a rövid, illetve hosszú távú célokat is!

 

 

A cikket szakmailag ellenőrizte: Csanaky Lilla, táplálkozástudományi szakember
A cikkhez felhasznált forrás: www.verywellfit.com