
Szöveg: Csaba Orsolya | 2021.09.06. | Frissítve: 2022.02.09. | |
Istock | Ha nem szeretsz futni, vagy egyéb okok miatt nem futhatsz, a gyaloglás még mindig egy lehetőség. Nem is hinnéd, hogy milyen kemény sport!
Már bizonyára sok helyen hallottál, olvastál róla, hogy az inatkív életmódnak milyen káros következményei vannak az egészségi állapotra nézve. Ha mostanában döntöttél úgy, hogy a rendszeres mozgást a mindennapjaid részévé teszed, esetleg egy hosszabb kihagyás után térsz vissza újra az aktív életmódhoz, vagy az edzéstervedben lévő pihenőnapon is szívesen mozognál, iktasd be a gyaloglást!
Sétára fel, avagy a láb mindig kéznél van!
Egy ausztrál tanulmány szerint a legalább közepes tempójú vagy annál szaporább gyaloglás (tehát nem az andalgós séta) jelentősen segíthet csökkenteni a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát!
„A tempós gyaloglás remek megoldás akkor, ha nincs túl sok időnk vagy nem túl sétabarát a környezet, de mégis szeretnénk egy kis kardióedzést végezni” – mondta el Emmanuel Stamatakis professzor, a kutatás vezetője, aki azt is hozzátette, hogy míg a nem és a testtömegindex nem látszott befolyásolni a kapott eredményeket, a séta sebessége igen – éppen ezért hasznos lehet meghatározni, hogy mi jelenti a tempós gyaloglást!
„A lendületes tempó általában 5-7 km/órás sebességet jelent, de valójában ez az egyén általános fittségi állapotától függ – magyarázza a professzor. – Általánosságban az mutatja a gyors gyaloglást, ha olyan tempóban sétálunk, amelynek fenntartásáért már kell némi erőfeszítést tennünk, kissé kifulladunk, megizzadunk.”
Stamakis szerint a tanulmányuk eredményei alapján feltételezhető tehát, hogy a gyaloglási tempó növelése egy egyszerű módja lehet annak, hogy az emberek javítsanak a szívük egészségén, és csökkentsék a korai halálozás kockázatát.
Mennyi az annyi?
A WHO állásfoglalása szerint egy átlagos felnőtt embernek (18-64 év) hetente legalább 150-300 perc mérsékelt intenzitású testmozgás vagy 75-150 perc magasabb intenzitású testmozgás, illetve ezek tetszőleges kombinációja javasolt.
A napi 30 perc tempós gyaloglás már 210 percet jelent hetente, tehát ezzel abszolút teljesíthető az Egészségügyi Világszervezet ajánlása.
Előnyök
• A gyaloglás jótékonyan hat a keringési rendszerre, ezért különösen fontos beiktatnia mindazoknak, akik ülőmunkát végeznek.
• Pluszkilók esetén segít elérni az optimális testsúlyt (természetesen a megfelelő étrend mellett), hiszen úgy mozgunk a zsírégető tartományban, hogy nem tesszük ki nagy terhelésnek az ízületeket.
• A gyaloglóedzés szuper „belépő” a futás – pontosabban először a kocogás – világába kezdőként, hiszen miközben hétről-hétre fokozatosan javul az alap-állóképesség, az izmok, az ízületek is felkészülnek a későbbi komolyabb terhelésre.
• A rendszeres séta a csontok egészségének megőrzését is elősegíti, valamint egy 2016-os japán kutatás szerint a napi legalább 30 perces gyaloglás 50%-kal csökkentheti a 2-es típusú diabétesz kialakulásának kockázatát.
Ha kezdő vagy, gyaloglással indulj!
Sajnos sok futni vágyó kezdő rögtön futómozgással próbálkozik: ezekben az esetekben gyakran előfordul, hogy a túl gyors tempó miatt hamar elfárad az illető, nem jön a sikerélmény, elvész a motiváció, sőt, súlyosabb esetben a mozgásszervrendszert ért hirtelen sokk miatt sérülés is fellép.
• Ha futni szeretnél, de eddig mozgásszegény életmódot folytattál, akkor mindenképp gyaloglással (vagy akár kipróbálhatod a nordic walkingot is!) vágj bele a testmozgásba – túlsúly esetén ez kiemelten fontos szabály!
• Ha eleinte még nem is megy a teljes 30 perc, nyugodtan kezd rövidebb gyaloglóedzésekkel, 15 perces sétákkal. Ahogy hétről hétre fejlődsz, elkezdheted variálni a gyalogláson belül a mérsékelt és az intenzívebb szakaszokat.
• Kerül a túl hosszú lépéseket, gyalogolj a magad természetes módján – javasolja a neves edző, Jeff Galloway. Ha gyaloglás közben fájdalmat érzel a térdedben, a csípődben, a lábadban vagy a lábfejedben, próbáld meg kicsit lerövidíteni a lépéshosszodat, és megnézni, hogy így elmúlik-e a fájdalom. Ha a probléma tartós, mindenképpen keresd fel az orvosod vagy egy gyógytornászt!
• Ne próbáld utánozni a profi gyaloglókat, mert a gyaloglásnak, mint sportágnak megvan a maga egyedi technikája, ami nem hasonlít a hétköznapi, átlagos sétához, és nincs is rá szükséged.
Túl a 30 percen
Amikor már könnyedén tudsz gyalogolni 30 percet, növelheted az időtartamot, és játszhatsz többet a tempós szakaszokkal. Íme, egy egyszerűen követhető terv:
Hétfő: 10 perc könnyű tempójú gyaloglás; 8-12 x (30 másodperc lendületes tempójú gyaloglás, 2 perc könnyű gyaloglás); 10 perc könnyű gyaloglás levezetésként
Kedd: kb. 4-5 km gyaloglás könnyű tempóban
Szerda: pihenőnap
Csütörtök: 10 perc könnyű gyaloglás; 3-4 x (8 perc lendületes tempójú gyaloglás, 2 perc könnyű gyaloglás); 10 perc könnyű gyaloglás levezetésként
Péntek: 4-5 km gyaloglás könnyű tempóban
Szombat: 10 perc könnyű gyaloglás, 20-30 perc lendületes tempójú gyaloglás, 10 perc könnyű gyaloglás levezetésként
Vasárnap: 10 km mérsékelt tempójú gyaloglás/túrázás